Universitatea Cluj a castigat pe terenul lui Gaz Metan Medias cu 5-2, intr-un meci din etapa a 9-a a Ligii 1. Succesul lui "U" a fost inspirat de prestatia remarcabila a mijlocasului ofensiv Adrian Cristea: fostul dinamovist a reusit sa inscrie trei goluri, contribuind decisiv la un succes care pastreaza trupa clujeana in zona de varf a clasamentului.

Adrian Cristea, in sfarsit "Print"Foto: Agerpres / HotNews.ro

"Imi e usor sa vorbesc dupa un asemenea joc. Vreau doar sa spun ca Adrian Cristea este ca un fruct care in sfarsit s-a copt" - Ionut Badea, antrenor "U" Cluj.

Clujenii au deschis meciul intr-o viteza debordanta, marcand de trei ori in primele 20 de minute - Adrian Cristea (4, 13) si Laurentiu Marinescu (19). Gaz Metan a reactionat pana la pauza, reusind sa reduca diferenta (autogol Bazzi, 40), dar nu a avut puterea sa intoarca soarta intalnirii - tot clujenii au marcat pana in final (Tony, 64 si acelasi Adrian Cristea, 77). Medias a evitat imaginea unui 1-5 antologic, prin golul lui Hoban, din minutul 90.

"Am fost pur si simplu statui in fata acestei echipe care este foarte buna si care e un fel de Dinamo 2. Ca si Dinamo 1 ne-a dat tot cinci goluri, la inceputul campionatului" - Ioan Horoba, presedintele Gaz Metan.

Din etapa viitoare, Universitatea Cluj se intoarce acasa, urmand sa joace pe Cluj Arena. In ultimele sezoane, trupa clujeana a folosit arena din Medias, pentru partidele considerate pe "teren propriu". este si motivul pentru care finatatorul lui "U", Florian Walter a multumit conducerii Gazului: "Au fost foarte generosi sa ne ofere un stadion atat de bun. Le suntem recunoscatori. De acum, Universitatea merge acasa".