Steaua s-a prezentat jalnic la Medias, ros-albastrii fiind invinsi cu un categoric 3-0, intr-o partida contand pentru etapa a-VI-a a Ligii 1. Jocul bucurestenilor a fost previzibil si lent, realizarile elevilor lui Roni Levy fiind departe de asteptari si investitii. Au marcat Bawab (14') si Bud (61', 69') pentru o victorie mare a Gazului.

Cristi Pustai, victorie mare contra Stelei Foto: AGERPRES

Click aici pentru rezultate si clasament.

Steaua era, cel putin pe hartie, marea favorita a partidei de sambata, gratie valorii superioare a lotului de jucatori. Lucrurile au stat insa cu totul altfel pe teren, acolo unde matematicianul Pustai a castigat lupta cu Roni Levy.

Mediasul a fost echipa exacta, gazdele gasind destul de usor raspunsuri pentru atacurile previzibile ale Stelei. Bawab (14' penalti) a deschis scorul, iar dupa primele 45 de minute a fost 1-0 pentru gazde.

Jocul mai mult la intamplare al ros-albastrilor a continuat si in a doua repriza, Steaua incasand golul doi de la Bud, in minutul 61 (bucurestenii au acuzat vehement un hent al lui Ciprian Petre la faza premergatoare reusitei).

Acelasi Bud a modificat tabela doar opt minute mai tarziu, dupa o faza in care apararea Stelei a lipsit cu desavarsire. Introdus pe teren in minutul 82, Dan Roman a fost aproape de golul patru in prelungiri. S-a terminat 3-0 pentru Gaz Metan, iar la Steaua se simte nevoia unei schimbari de atitudine.

Echipe:

Gaz Metan Medias: Plesca - Vukadinovici (Buzean '80), Lazar, Markovici, Trtovac - Hoban, Todea, Nicandro (Zaharia '87), C. Petre - Bawab, Bud (Roman '82). Antrenor: Cristian Pustai.

Steaua: Tatarusanu - Martinovici (Emeghara '74), Iliev, Geraldo, Latovlevici - Rusescu (Nikolici '77), Bourceanu, Brandan (Fl. Costea '63), Tanase - M. Costea, Tatu. Antrenor: Roni Levi.

Cartonase galbene: Trtovac '90, Petre '90+1 - Geraldo '36, Bourceanu '48, Latovlevici '62, Fl. Costea '63,

Arbitri: Alexandru Tudor - Cristian Nica, Daniel Hulubei - Florin Ghimbasan.