Italia s-a calificat in semifinalele EURO 2012 dupa ce a invins, scor 4-2, dupa executarea loviturilor de la 11 metri, pe Anglia. Echipa lui Cesare Prandelli a dominat in mare parte disputa, a trimis de doua ori mingea in bara si a fost superioara la capitolul ocazii de gol. Britanicii au evoluat dezamagitor, Gerrard, Rooney si compania dand senzatia in multe momente ca au intrat pe teren cu gandul doar la loviturile de departajare. In semifinale, Italia se va duela cu Germania.

Nocerino inscrie (Anglia - Italia 2-3)

Ashley Cole rateaza (Anglia - Italia 2-3)

Diamanti inscrie, iar Italia se califica in semifinale (Anglia - Italia 2-4)

S-au incheiat prelungirile, Anglia - Italia 0-0, urmeaza penaltiurile

115' Nocerino inscrie, dar golul este anulat pentru off-side

114' Mingea il loveste pe Balotelli, atacantul italian a prins o zi destul de slaba

113' Diamanti trimite pe langa poarta de la cativa metri, Italia rateaza inca o ocazie

110' Centrarea periculoasa a lui Pirlo este respinsa de John Terry

A inceput a doua repriza a prelungirilor

S-a incheiat prima repriza a prelungirilor

101' Sutul lui Diamanti loveste bara portii lui Hart. Italia este fara noroc in aceasta seara

95' Balotelli nu ajunge la o pasa a lui Pirlo

94' Henderson i-a luat locul lui Parker la englezi

94' Maggio primeste cartonasul galben

A inceput prima repriza de prelungiri

Anglia vs Italia a fost prima partida de la EURO 2012 in care nu s-a marcat. De asemenea, primul meci cu prelungiri de la turneul final gazduit de Ucraina si Polonia.

Final de partida: Anglia - Italia 0-0, urmeaza prelungiri

90+3' Rooney trimite din foarfeca, mingea se duce peste poarta

90+1' Abate este inlocuit de Maggio

S-au aratat trei minute de prelungire

89' Glen Johnson respinge miraculos un sut al lui Nocerino. Italia a trecut pe langa un gol sinonim cu calificarea in semifinale...

83' Barzagli vede primul cartonas galben al partidei

81' Diamanti il intinde pe Hart, ramane 0-0. A fost al-14-lea sut pe poarta expediat de italieni

80' Nocerino intra pe teren in locul lui De Rossi

78' Cassano este inlocuit de Diamanti

77' Buffon intervine dupa o lovitura libera executata de Gerrard

Italienii ataca fara prea multa imaginatie, britanicii se apara grupat

60' Au intrat Caroll si Walcott in locul lui Welbeck respectiv Milner la englezi

59' Balotelli trimite peste poarta din foarfeca

53' Balotelli il ia la tinta pe Hart din cativa metri, iar Montolivo (venit din linia a doua) suteaza peste poarta din sase metri. Dubla ocazie pentru Italia...

52' Terry intervine salvator in fata lui Balotelli

48' De Rossi se trezeste cu o minge la doar cativa metri de poarta (apararea britanica a gresit iesirea la off-side), executia lasa insa de dorit - balonul se duce pe langa poarta. Ocazie monumentala pentru Italia

A inceput repriza a doua

Pauza la Kiev: Anglia - Italia 0-0

44' Sut in forta al lui Balotelli, balonul se duce peste poarta lui Hart

41' Cassano intoarce un balon pe linia careului de sase metri, dar sutul lui Balotelli este deviat peste poarta de fundasii britanici. Mario a bifat a treia ocazie mare de gol pentru Italia

38' Hart retine in doi timpi un sut la coltul lung al lui Cassano

Surprinzator, Italia are o posesie de 60%-40% pana in minutul 34

32' Welbeck suteaza de la limita careului mare - mingea se duce putin peste tinta italiana

31' Cassano inventeaza o pasa pentru Balotelli, atacantul italienilor reia slab, iar Hart nu are nicio emotie

25' Magicianul Pirlo il gaseste senzational pe Balotelli, continuarea nu este insa pe masura pasei - atacantul italian intarzie sutul (a scapat singur cu Hart) si este blocat de John Terry

22' Cassano trimite dezamagitor din afara careului mare

18' Hart iese din poarta si il blocheaza pe Cassano. Se joaca pe contre la Kiev

14' Johnson centreaza perfect, Rooney rateaza tinta. Anglia domina in aceste momente

Anglia pune presiune pe apararea italiana: Buffon boxeaza o centrare, iar sutul lui Parker se duce pe langa poarta

11' Bonucci il blocheaza pe Welbeck, atacantul britanicilor atacase coltul scurt

Doua ocazii mari de gol in primele cinci minute, inceput bun de joc la Kiev

5' Anglia raspunde prompt: Glen Johnson trimite de la cativa metri, Buffon retine in doi timpi...britanicii au trecut si ei pe langa gol

3' De Rossi prinde un sut cu mult efect, Hart este salvat de bara. Ocazie imensa pentru Italia

Italienii incep mai bine meciul, fara insa a pune in real pericol poarta lui Hart