UEFA a anuntat, in cursul zilei de miercuri, ca un numar de patru arbitri nu vor mai oficia la EURO 2012. Viktor Kassai (Ungaria), Wolfgang Stark (Germania), Bjorn Kuipers (Olanda) si Carlos Velasco Carballo (Spania) au fost trimisi acasa din cauza greselilor pe care le-au comis.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Viktor Kassai - a condus meciul Anglia - Ucraina (1-0) si nu a validat un gol perfect valabil pentru Ucraina.

Carlos Velasco Carballo - a condus meciul Polonia - Grecia (1-1), l-a eliminat nejustificat pe unul dintre jucatorii eleni (Sokratis Papastathopoulos). Apoi, la meciul Germania - Danemarca (2-1) nu a dictat o lovitura de la 11 metri pentru Danemarca.

Wolfgang Stark - a condus meciul Croatia - Spania (0-1) si nu a dictat un penalti pentru croati.

Bjorn Kuipers - a condus meciul Ucraina - Franta (0-2), partida pe care a intrerupt-o in minutul 5 din cauza unei furtuni. Disputa a fost reluata dupa aproximativ 50 de minute.