Germania - Portugalia a fost primul meci fierbinte al acestui turneu european, dar nu multe au fost momentele in care spectatorii de pe stadionul din Lvov (Ucraina) au putut vedea un fotbal de top. Meciul a fost rezolvat de Mario Gomez (gol min. 72), dar si de indecizia portughezilor, care l-au facut mare pe portarul Neuer.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Germania a jucat economic, precum motoarele lor bine-cunoscute. A inscris la o faza simpla, de Abecedar al fotbalului: centrare de pe dreapta a lui Khedira, cap imparabil Mario Gomez (minutul 72). Au urmat alte doua ocazii mari ale nemtilor, care nu au reusit insa sa profite de spatiile lasate libere de portughezii ce alergau dupa egalare.

Ultimele zece minute au adus o avalansa de ocazii ale lusitanilor, inclusiv o bara a lui Nani. Dar nici una din ocazii nu s-a convertit in gol, iar cavaleria usoara a Portugaliei a trebuit sa se recunoasca invinsa de eficienta infanterie germana.

La finalul primei zile, Portugalia devine tovarasa de suferinta a Olandei in Grupa B a Campionatului European, in timp ce surprinzatoarea Danemarca si inevitabila Germanie conduc clasamentul.

Elemente statistice (Sursa - UEFA):

Posesie: Germania - 53%, Portugalia 47%

Suturi: Germania - 12, Portugalia - 11

Suturi pe poarta: Germania - 4, Portugalia - 7

Cartonase galbene: Germania - 2, Portugalia - 2

Faulturi comise: Germania - 14, Portugalia - 19

Sint foarte, foarte fericit ca antrenorul a avut incredere in mine. Am avut un sentiment pozitiv din prima zi cind am ajuns la Euro. Astfel, am putut sa rasplatesc increderea antrenorului

Mario Gomez

Vezi mai jos cele mai importante momente ale meciului, asa cum au fost ele relatate LIVE TEXT:

90+5: Finalul meciului!

90+4': Cap Bruno Alves peste poarta lui Neuer. Portughezii au atcat furibund, Germania pare fara reactie

90+3': Nani - sut din careu in Badstuber din pozitie excelenta dupa o faza lucrata de Ronaldo. Ce zi mizerabila a prins Nani...

90+2': Faulturi la mijlocul terenului, nemtii isi apara cu dintii rezultatul. Nu cred ca Schweinsteiger ar mai suporta inca o intoarcere de rezultat in ultimele minute ale unui meci cu miza mare

Portugalia - Germania, meciul soc al zilei

90+1': Am intrat in prelungiri

88': Inca o ocazie uriasa pentru Portugalia: Varela a tras direct in Neuer de la 6 metri! Ce frustrant pentru portughezi sa nu poata invinge un portar care azi - ca sa folosim un eufemism - "nu a prins cea mai fericita zi". Dar Neuer a avut noroc cu carul: ba l-a salvat transversala, ba lipsa de luciditate a lui Varela

86': Ozil e inlocuit de Kroos. Mijlocasul lui Real nu a mai stralucit, dar calitatea jocului sau e certa. Un mare jucator!

85' Bara Portugalia - centrarea lui Nani a cazut pe transversala! Neuer iesise gresit pe minge, Germania e in corzi. Neuer munceste serios pentru bonusul sau

83': Sut periculos Coentrao, corner

82': Sut Cristiano Ronaldo din afara careului, dar Neuer respinge fara emotii. Lui Cristiano continua sa nu-i priasca meciurile cu miza ale nationalei

80': Varela il inlocuieste pe Raul Meireles

80' Mario Gomez e inlocuit in cele din urma de Miro Klose (care azi implineste 34 de ani). Standing ovations pe stadionul din Lvov pentru autorul golului!

77': Inca o ocazie pentru Germania: avind spatiile largi deschise, Muller centreaza in fata portii, Gomez rateaza de data asta intilnirea cu balonul. I-au lipsit - fara exagerare - 2 centimetri ca sa atinga mingea. Daca ar fi avut ghetele cu 2 numere mai mari, acum era 2-0 pentru nemti (ma rog, cit de nemti sint Gomez, Khedira sau Boateng)

76: Asta e frumusetea fotbalului: Gomez a inscris in timp ce pe margine facea ultimele fandari de incalzire Miro Klose. Dupa golul lui Super-Mario, Klose si-a reluat locul pe banca

73': Gol Germania!!! Mario Gomez a reluat imparabil cu capul din mijlocul careului! A fost o faza care nu anunta mare lucru - centrare de pe dreapta a lui Khedira si Super-Mario a reluat excelent la coltul lung. Asa sint lucrurile nemtesti: simple si eficiente :)

70': Intra Nelson Oliveira in locul lui Helder Postiga la portughezi. Am vazut si meciuri mai bune ale lui Postiga...

Am avut ghinion in acest meci. Am vorbit la final cu Mesut Ozil si mi-a spus ca un egal ar fi fost un rezultat mai corect.

Pepe

69': Boateng primeste galben pentru un fault la acelasi Ronaldo, "clientul" sau de mai devreme

68' Intreruperi multe, faulturi si joc inexact. Ufff, nu mai vine golul odata!

64: Boateng intervine decisiv si blocheaza sutul lui Cristian Ronaldo din zona punctului de la 11. Ocazie mare, interventie salutara! De notat si pasa exceptionala a lui Joao Moutinho pentru capitanul sau, dar Boateng merita o bere bavareza de la colegii sai dupa ce i-a scapat de un gol iminent :)

63': Dupa aproape zece minute de dominare portugheza, Germania a preluat din nou initiativa si dicteaza ritmul meciului. Un ritm nu foarte sustinut, cu nemtii cautind indelung bresele din apararea adversarilor, excelenti coordonati in defensiva de Pepe

61': Fabio Coentrao (Portugalia) primeste cartonas galben dupa o intrare la Bastian Schweinsteiger

56' Lovitura de cap a lui Mario Gomez de la 12 metri, mult peste poarta. Buna centrarea lui Podolski!

55': Veloso inventeaza o pasa pentru Helder Postiga, dar portughezul e in offside

51': Portugalia e mai prezenta in atac dupa iuresul de inceput de repriza al germanilor. Au avut doua ocazii bune, dar germanii contraataca periculos

50': Jose Mourinho e spectator de lux pe arena din Lvov: 5 dintre elevii sai de la Real Madrid sint pe teren: Mesut Ozil, Sami Khedira, Pepe, Fábio Coentrao si Cristiano Ronaldo

49: Sut slab al lui Cristiano Ronaldo, o diagonala pe care Neuer o retine simplu

49': E rindul lui Neuer sa aiba emotii la un corner, dar portarul german rezolva

46: Flipper in careul Portugaliei: Ocazii mari in cascada pentru Germania: 3 suturi consecutive din interiorul careului, nici unul nu intra in poarta! Cornerul care a rezultat din aceasta suita de ocazii nu aduce nimic

45': A inceput repriza secunda

Finalul primei reprize. Pina acum, derby-ul inceputului de Campionat European e sub asteptari. Portughezii se pot declara nemultumiti de scor dupa ce au avut ocazia uriasa a lui Pepe

45': Cea mai mare ocazie a Portugaliei: Pepe loveste bara transversala dupa un corner, mingea cade pe linia portii, portughezii cer gol, dar reluarile arata ca nu a fost. Buna decizie a arbitrului!

43': Badstuber (Germania) primeste cartonas galben pentru fault

41': Ocazie pentru Germania: centrare Muller, recentrare Podolski, dar sutul lui Muller se duce afara

38': Khedira isi incearca si el norocul cu un sut - nici un pericol pentru Rui Patricio

35': Nani - inexistent pina acum. Daca Ronaldo a dat tonul ofensivei portugheze, vedeta lui Man Utd a alergat in gol toata prima parte a meciului

34': Interventie fantastica a lui Fabio Coentrao la Muller: fundasul lui Real Madrid a indepartat un pericol urias pentru echipa sa

31': Ocazie mare a lui Lukas Podolski, dar sutul sau de la semi-distanta a trecut peste transversala. Ce sansa irosita de capriciosul atacant german!

28': Incepem transmisia cu o mica intirziere cauzata de probleme tehnice. Sintem deja la jumatatea primei reprize si Germania a dominat pina acum meciul. Helder Portiga (Portugalia) a fost deja avertizat cu un cartonas galben.

Echipele de start:

Germania: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Muller, Ozil, Podolski - Gomez (Antrenor: Joachim Low)

Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Meireles, Veloso, Moutinho - Nani, Postiga, Cristiano Ronaldo​ (Antrenor: Paulo Bento)

Arbitru: Stephane Lannoy (Franta)

In celalalt meci al Grupei B, Danemarca a invins surprinzator Olanda cu 1-0 si s-a instalat temporar in fruntea clasamentului.