Spania a intrat in finala EURO 2008, dupa un meci in care Rusia nu a dansat decat o repriza: ibericii au fost ajutati, paradoxal, de o... accidentare - iesirea lui Villa (minutul 35) i-a prilejuit antrenorului Aragones un moment de inspiratie - l-a trimis in camp pe mijlocasul Fabregas.

Din acel moment, linia mediana de 5 oameni a Spaniei a anesteziat complet Rusia: Fabregas, Iniesta, Xavi si Silva au ascuns mingea rusilor, in vreme ce Senna il supraveghea indeaproape pe Arsavin - magicianul rusilor nu a avut niciun moment de stralucire.

Xavi a deschis scorul in minutul 50, fructificand o perioada de posesie prelungita a ibericilor. A majorat Guiza (73), iar Silva a dat lovitura de gratie (78).

"Am avut dificultati in prima repriza, insa dupa pauza am izbutit sa ne eliberam si sa prestam jocul obisnuit. Avem in fata o finala cu un adversar care se numeste Germania, ceea ce va constitui o provocare de anvergura. Din pacate, Villa nu va putea juca finala, pentru ca a suferit o intindere" - Luis Aragones, antrenor Spania.

"Am pierdut in fata unei echipe mari a Spaniei. Au meritat pe deplin acest succes. Chiar daca sunt nemultumit de rezultat, vreau sa le spun baietilor mei ca sunt mandru de tot ce au realizat in acest turneu" - Guus Hiddink, antrenor Rusia.

Spania deschide scorul in minutul 50 prin Xavi Hernandez

Spania majoreaza prin Guiza (73): primeste o pasa superba de la Fabregas, ramane singur cu Akinfeev si nu greseste: 2-0 pentru Spania.

Ibericii duc scorul la 3-0 prin Silva, demarcat in careul rus. Apararea lui Hiddink s-a prabusit... (78)

Prima repriza

Spania domina startul: obtine primele doua lovituri de colt, iar Torres ajunge in fata golului: sut in blocaj din 8 metri, scos intr-un final de Akinfeev (6). Replica a Rusiei (10) printr-o posesie prelungita si o centrare a fundasului dreapta Aniukov: prinde Casillas. Spania aduce repede mingea la poarta rusilor: bomba Villa, respinge portarul Akinfeev (11).

Rusia are o lovitura libera din marginea careului: Pavliucenko suteaza violent peste transversala (16). Iniesta ajunge in careul rus, insa lufteaza (26). Villa gaseste poarta dintr-o lovitura libera, dar sutul este slab (29). Executie senzationala a lui Pavliucenko (32): sut din afara careului, Casillas pluteste pentru a salva poarta iberica!!!

Pierdere importanta pentru Spania: in minutul 35 paraseste terenul golgeterul Villa, accidentat! Intra Fabregas. Rusia din nou aproape de gol (36): Pavliucenko, singur cu Casillas, trimite alaturi!

Cu Fabregas in teren, ibericii au 5 oameni la mijloc si domina finalul primei reprize, insa nu obtin nicio ocazie clara de gol.

Echipe de start

Spania foloseste acelasi 11 cu care a eliminat Italia, in sferturile de finala. Rusia l-a inlocuit pe fundasul central Kolodin (suspendat) cu Berezutsky, iar Saenko a fost refacut in timp util, astefl incat jucatorul lui Nurnberg este titular.

Rusia: Akinfeev - Anyukov, Ignashevich, V. Berezutsky, Zhirkov - Semak (cap.) - Zyryanov, Semshov, Saenko - Arshavin, Pavlyuchenko

Antrenor: Guus Hiddink

Spania: Casillas (cap.) - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Iniesta, Senna, Xavi Hernandez, Silva - Villa, Torres.

Antrenor: Luis Aragones