S-au terminat cele 120 de minute. Vor urma loviturile de departajare

Del Piero incearca sa surprinda apararea iberica, dar Sergio Ramos il opreste la timp

Intra Del Piero, iese Aquilani (a alergat 13.9 km)

Se termina prima repriza a prelungirilor, Spania - Italia 0-0

Spania preseaza cu centrari inalte, la bataie, in timp ce italienii se multumesc sa contraatace

Min 96 Di Natale trimite cu capul, dar Casillas salveaza Spania

Min 95 Marchena ii sufla mingea lui Toni

Min 93 Silva suteaza foarte aproape de stalpul portii lui Buffon

Min 92 Sergio Ramos cere lovitura de la 11 metri

Min 90 Villa este blocat in ultima clipa. Fluier final de partida, Spania - Italia 0-0.

Italienii termina partida in aparare, aparand acest 0-0 de pe tabela de marcaj

Min 85 Iese Fernando Torres (a alergat 8.69 km) si intra Guiza

Min 81 Bara il salveaza pe Buffon, care scapase mingea. O faza similara s-a petrecut la Mondialul din 1994, atunci cand bara l-a salvat pe Pagliuca in finala americana cu Brazilia

Min 80 Senna trimite periculos spre poarta italienilor dintr-o lovitura libera

Min 77 Sergio Ramos trimite spre poarta lui Buffon, dar portarul celor de la Juventus apara fara emotii

Min 58 Iese Perotta si intra Camoranesi

Min 55 Torres centreaza periculos in careu, dar Chiellini respinge foarte bine in corner.

Min 53 David Villa centreaza complet aiurea pentru Fernando Torres, cel care se afla intr-o pozitie de gol

Min 49 Silva nu profita de o greseala din apararea italiana. Ramane 0-0

Dupa un sfert de finala entuziasmant precum cel dintre Rusia si Olanda, Spania - Italia este o partida mai degraba dezamagitoare

Pauza, dupa o repriza destul de slaba, Spania - Italia 0-0

Min 40 Acelasi Silva este faultat, dar arbitrul Fandel nu da lovitura libera pentru iberici de la marginea careului de 16 metri

Min 39 Silva trece pe langa deschiderea scorului dupa ce suteaza foarte aproape de poarta italienilor

Min 37 Senna suteaza de la 40 de metri, dar balonul trece departe de poarta lui Buffon

Min 36 Cassano centreaza, Toni trimite cu capul spre poarta, dar Marchena blocheaza in ultima clipa

Dupa primele 35 de minute, senzatia generala este aceea ca cele doua echipe se gandesc deja la pauza, prelungiri si lovituri de departajare...

Min 32 Xavi suteaza puternic, dar mingea este deviata si ocoleste poarta italienilor

Min 31 Ambrosini este avertizat cu cartonas galben

Min 24 Lovitura libera pentru Spania, de la aproximativ 25 de metri. Executa David Villa pe sub zid, dar Buffon prinde

Min 22 Centrarea lui Ambrosini nu este ajunsa de Toni

Jocul Italiei sufera la constructie, acolo de unde lipseste Andrea Pirlo, suspendat

Min 18 Fernando Torres trimite slab spre poarta lui Buffon

Min 15 Torres cere 11 metri la o deposedare a lui Ambrosini

Min 11 Iniesta primeste cartonas galben

Min 9 Suteaza Silva, dar mingea este prinsa de Buffon

Atat Italia cat si Spania dau senzatia ca in primul rand nu vor sa primeasca gol