Spania, convingatoare in grupa, are de surmontat si superstitiile inaintea sfertului de finala cu Italia: meciul se va disputa in 22 iunie, data considerata blestemata de iberici - au pierdut la lovituri de departajare trei partide cruciale pe care le-au disputat intr-o asemenea zi!

Mexico 1986 - infrangere la lovituri de departajare in fata Belgiei (campionat mondial).

Anglia 1996 - au pierdut la echipa tarii gazda, Anglia, dupa 0-0 in timpul regulamentar si prelungiri (au ratat Hierro si Nadal) (campionat european).

Coreea de Sud si Japonia 2002 - au pierdut in fata Coreii de Sud, de asemenea la lovituri de departajare, desi avusesera un gol in timpul prelungirilor, nevalidat insa de arbitru (campionat mondial).

Nici Italia nu s-a simtit foarte bine in 22 iunie: intr-o asemenea zi au fost eliminati in 2004 (dupa blatul nordic Suedia - Danemarca 2-2), iar in 1988 au piertdut contra URSS semifinala Europenelor.