Elvetia incheie Europeanul pe care l-a organizat impreuna cu Austria cu o victorie de palmares, 2-0 impotriva Portugaliei, printr-o dubla reusita de Hakan Yakin, singurul marcator al elvetienilor la acest turneu final. Astfel, Elvetia paraseste turneul final inca din faza grupelor, iar Portugalia, care isi asigurase deja prima pozitie in grupa intai, va juca in sferturi.

Luiz Felipe Scolari a odihnit opt dintre titularii primelor meciuri, intre care Cristiano Ronaldo, Simao Sabrosa, Deco, Nuno Gomes sau Carvalho, dar in ciuda acestor inlocuiri, Quaresma este titular la Portugalia si reuseste in minutul 8 o faza de spectacol, pasa pe la spate, dar adresantul, Helder Postiga, era in ofsaid.

Minutul 11: Arbitrul austriac Konrad Plautz este ingaduitor cu vecina Elvetia si nu acorda un penalti pentru lusitani dupa un fault clar asupra lui Nani in suprafata de pedeapsa.

Portugalia continua sa domine si dupa o lovitura libera executata de Quaresma in minutul 18, Pepe deviaza balonul in transversala lui Zuberbuehler.

Minutul 20: Din nou Quaresma executa o faza fixa de pe dreapta, si Bruno Alves, scapat din marcaj, loveste balonul cu capul, insa portarul elvetian prinde.

Prima faza periculoasa la poarta lui Ricardo vine in minutul 23, cand Inler trimite un sut puternic de la semi-distanta, dar goalkeeperul portughez reuseste sa respinga de sub bara.

Hakan Yakin isi trece in cont prima mare ocazie a elvetienilor, in minutul 32, lovitura sa de cap fiind respinsa cu greu de Ricardo.

Minutul 53: Sansa imensa pentru Portugalia! Nani scapa singur pe flancul stang spre poarta lui Zuberbuehler si suteaza de la 13 metri la coltul scurt, mingea loveste insa bara si iese in afara terenului.

Ricardo Quaresma este aproape de eliminare in minutul 57 pentru un gest nesportiv, o lovitura de picior la adresa lui Magnin, dar este iertat de arbitrul intalnirii, si peste un minut extrema lusitana este aproape de gol, sutul sau din 14 metri fiind respins in lateral de Zuberbuehler.

Minutul 65: Ploaie de suturi la poarta portugheza. Behrami suteaza in doua randuri, de fiecare data blocat de fundasii lusitani, iar Inler prinde o bomba de la 25 de metri, mingea stergand bara laterala a lui Ricardo si iesind in afara terenului.

1-0, minutul 72 - Actiune superba de atac pentru elvetieni, la capatul careia Hakan Yakin deschide scorul. Fernandes ii paseaza la marginea careului lui Derdiyok, acesta deviaza spre Yakin care ramane singur cu Ricardo si trimite printre picioarele portughezului.

2-0, minutul 83 - Hakan Yakin dubleaza avantajul din penalti. Lovitura de la 11 metri a fost obtinuta de Barnetta care a fost faultat in careu de Fernando Meira, iar Yakin a transformat cu siguranta.

Elvetia: Zuberbuehler - Lichtsteiner (81' Grichting), Mueller, Senderos, Magnin - Behrami, Fernandes, Inler, Vonlanthen (61' Barnetta) - Hakan Yakin (86' Cabanas), Derdiyok. Antrenor: Jakob Kuhn.

Portugalia: Ricardo - Miguel, Pepe, Bruno Alves, Paulo Ferreira (41' Jorge Ribeiro) - Fernando Meira, Miguel Veloso (71' Moutinho), Raul Meireles - Nani, Quaresma, Helder Postiga (74' Hugo Almeida). Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

Arbitru: Konrad Plautz (Austria)

Stadion: St.Jacob Park (Basel)