Aflati la primul meci la Campionatul European, polonezii au inceput emotiv, incercand o aparare care a fost deseori depasita de atacantii germani, Podolski deschizand scorul in minutul 20. Au urmat atacurile poloneze, dar golul a venit tot in poarta lui Boruc, de la acelasi Podolski, atacant nascut chiar in Polonia care cu golul din minutul 72 a devenit primul golgheter al EURO 2008. Iar germanii au facut un pas urias spre sferturile de finala.

Polonia trece pe langa gol din primele secunde ale meciului. Lehmann respinge gresit o centrare de pe dreapta si Krzynowek suteaza peste poarta de la 18 metri, dar in minutul 4, la o iesire gresita la ofsaid a apararii, Klose si Gomez au scapat singuri spre poarta lui Boruc, primul a preferat o pasa spre colegul sau din avanposturi dar Gomez, atacantul lui Stuttgart, nu a ajuns la minge decat pentru a o devia putin pe langa poarta goala.

1-0, minutul 20: Klose scapa pe partea dreapta si ii paseaza lui Lukas Podolski in centrul careului, acesta trimitand balonul in poarta goala. Inevitabilul s-a produs. Polonia traia periculos in aparare, preferand o linie mult avansata iar varfurile germane trasesera in doua randuri semnalul de alarma, dejucand jocul la ofsaid gandit de Beenhakker.

Golanski salveaza Polonia de la al doilea gol primit, respingand in minutul 32 centrarea lui Podolski din stanga care se ducea spre Gomez, liber in careul polonez.

Smolarek rateaza o ocazie rara in minutul 36: liber in careul de 16 metri german, primeste o pasa de la Lobodzinski, dar trimite pe langa buturile lui Lehmann.

Ballack este aproape de majorarea scorului in primul minut al reprizei secunde, dar in loc sa loveasca balonul cu capul, il trimite cu coapsa si mingea trece mult alaturi.

Intrarea lui Guerreiro la pauza a mai impulsionat atacul polonez, dar in continuare apararea germana este imbatabila. In schimb, atacantii nu mai forteaza, si e nevoie de urcarile lui Ballack pentru a mai veni ocazii de gol la poarta lui Boruc. In minutul 69, Ballack reia din prima de la 15 metri, dar Boruc are un reflex superb si respinge peste transversala.

2-0, minutul 72: Dupa o actiune rapida de atac a germanilor, mingea ajunge la Golanski si faza pare incheiata, dar Schweinsteiger ii fura mingea fundasului stelist si o trimite in centrul careului, Klose lufteaza, dar mingea ajunge la Lukas Podolski care o catapulteaza in vinclu.

Minutul 84: Daca polonezii nu sunt in stare sa marcheze, germanii au fost aproape sa o faca in locul lor. Lehmann a respins in fata un sut puternic, iar Lahm a fost cat pe ce sa devieze balonul in proprie poarta.

Este prima victorie germana la un turneu final european dupa succesul din finala editiei 1996, impotriva Cehiei.

Germania: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Fritz (55' Schweinsteiger), Frings, Ballack, Podolski - Klose (90+1' Kuranyi), Mario Gomez (75' Hitzlsperger). Antrenor Joachim Low.

Polonia: Boruc - Wasilewski, Bak, Zewlakow, Golanski (75' Saganowski) - Lobodzinski (65' Piszczek), Lewandowski, Dudka, Zurawski (46' Guerreiro), Krzynowek - Smolarek. Antrenor Leo Beenhakker.

Arbitru: Tom Henning Ovrebo (Norvegia)

Germania este la al 10-lea turneu final continental in timp ce Polonia participa in premiera la EURO.