Mircea Sandu face lobby pentru Steaua: Cazul valiza cu bani nu este coruptie, ci stimulare
"Am facut demersuri la UEFA, pentru ca nu este nicio legatura cu dosarul Porto. Acolo a fost coruptie, la Cluj a fost stimulare", a spus Sandu la TVR.
In urma dosarului "valiza", Steaua a fost depunctata, iar patronului i-a fost interzis accesul pe stadion timp de doi ani. Afland despre acest episod, UEFA a solicitat un raport federatiei romane, pentru a studia natura sanctionarii Stelei. Pentru o acuzatie de coruptie, FC Porto a fost exclusa din Champions League.

Marian Popescu, Centrul de Integritate al Universității București, despre frauda de la Drept: „Numărul studenților e șocant / Când copiatul ca mod de a funcționa ajunge la facultate, partida e pierdută”
Când marketingul ne păcălește să cădem în capcana consumului irațional/ Sunt diamantele valoroase sau nu?
Medicii de familie admit că unii dintre ei au refuzat să își programeze pacienții la vaccinarea împotriva COVID-19 și recomandă "utilizarea celorlalte 6 modalități de programare"
VIDEO Autostrada A1 Sibiu - Pitești: Cum arată acum lucrările avansate de pe prima secțiune
VIDEO. A lăsat jobul din City-ul londonez pentru a cumpăra o clădire monumentală părăsită de pe o insulă grecească, pe care a transformat-o în hotel de lux
Romania este cu adevarat tara tuturor posibilitatilor.
Inca ceva: daca o echipa ar merita sa joace in Champions League e Steaua ca ea a facut multe puncte acolo, CFR a facut 0 barat, Dinamo s-a facut de ras ani la rand iar Rapid.. ce sa mai zic a avut putin noroc cand era Lucescu junior ca acum e praf (vezi de ex Rapid-U cluj)
Adica spui ca "stimularea" se face pe sub masa?
1. Daca vin din banii clubului atunci da, si deja au fost impozitati Stelei in contul de profit si pierderi al anului 2007.. banii aia care vin de la bilete se duc 19% catre stat si nush cat la federatie.. sau nu stiu exact cum e cu FRF, iar din acest profit se da ca si prima/spaga/donatie sau cum vrei sa ii spui. De ce sa mai fie impozitati?
2. Daca vin din banii lui personali, daca si-a platit chiriile,impozitele etc la stat ce probleme ai daca vrea sa ii dea alora? Daca ti-ar da tie sa zicem 1 mil k esti sarac u esti prost sa dai la stat o parte ? Legea nu scrie asa ceva.
Si pentru liviu... facem pariu ca CFR face 0 puncte si ca ne face de ras unguriilu peste`?
Si eu am studii superioare (I.P.B.) . Dar nu am afirmat nimic despre impozitare, ci m-am referit strict la "cel a carui nume nu doresc sa-l mai rostesc"
CFR-ul poate sa faca cate puncte poate. Este ceea ce poate sa faca in afara tarii. Dar coruptia din fotbalul de la noi strica tot spectacolul si placerea de a te mai uita la el. Pacat.
Cand a facut atatea puncte, le-a facut pentru ea, sau le-a facut pentru Romania? Ce a facut este deja istorie. Nu este obligatoriu ca daca a mai jucat in CL sa joace tot timpul. Nu trebuie sa le fie iertate greselile numai lor si altora nu. Daca ar fi ajuns in Liga B, si atunci ar fi trebuit sa joace in CL?
Pentru ce au facut candva, cinste lor.
Apropo, vezi si Steaua U Cluj
acum sandu (capo di tutti capo-fotbalistic) zice ca era pt stimulare!!!
ce ipocriti.
sper ca plattini sa il trimita la masa si sa faca ordine in fotbalul romanesc.
hai portugalia!
In extremis, lucrurile pot degenera pina la faza in care un intreg campionat este guvernat de 2-3 echipe mari, potente financiar, a caror patroni au reusit prin aceste stimulari sa-si atraga de partea lor un numar de echipe saracutze, si care vor juca nu la comanda patronului propriu, ci a celui care finanteaza stimularile conjuncturale de pe parcurs.
Nici n-are sens sa mai amintesc de faptul ca stimulatii vor fi ca niste mielusei in partidele directe cu echipa finantatorului, adica vorbim despre un non-combat tacit datorat indirect stimularilor primite la partidele jucate cu adversarele echipei finantatorului.
Plus ca poate aparea situatia in care o echipa satelit datorita bunelor sale rezultate sa pericliteze pozitia echipei sale "mama", ceea ce clar genereaza un conflict de interese, jucatorii echipei stimulate dorindu-si legitim o pozitie cit mai buna in clasament, contrar directivei venita de la patronul finantator, prin intermediul patronului finantat.
Adica cele 18 echipe ale ligii intii nu mai sint entitati independente, care se lupta fiecare dupa propriile puteri ptr un loc cit mai bun in clasament ? Pai si atunci despre ce campionat mai putem vorbi ? Ce campionat mai e si ala ?
Stimularile altor echipe genereaza o problema de fond legata de moralitatea unui intreg campionat, subiect pe care mi-as dori sa-l discut cu niste oficiali UEFA.