Editia 2008 a campionatului european este deschisa de intalnirea dintre Elvetia, una din tarile co-organizatoare, si Cehia. Meciul se disputa la Basel. Ramaneti pe HotNews.ro pentru desfasurarea jocului si cele mai importante faze.

Click aici pentru programul EURO 2008.

Elvetia: Benaglio - Magnin, Senderos, Lichtsteiner, Inler, Frei (c), Streller, Fernandes, Barnetta, Behrami, Muller.

Cehia: Cech - Grygera, Polak, Galasek, Jankulovski, Sionko, Koller, Jarolim, Plasil, Ujfalusi (c), Rozehnal.

Arbitrul italian Roberto Rosetti este cel care are onoarea de a conduce meciul inaugural la EURO.

Prima actiune periculoasa apartine elvetienilor: Frei suteaza din afara careului, mingea trece aproape de poarta lui Cech (3).

Presiunea gazdelor este pronuntata in acest debut de intalnire - Frei este pasator decisiv pentru Streller, insa marcajul fundasilor cehi functioneaza (6). Elvetia are o noua situatie: Behrami sparge apararea ceha in partea stanga, insa centrarea este deviata (11). Portarul Cech are treaba serioasa in aceasta seara: trebuie sa blocheze si sutul lui Ilner, ajuns pana in 16 metri (20), apoi scoate mingea trimisa de Frei din apropiere (21).

Sut Ilner 20

Sut Frei 21

Cehia a reusit sa echilibreze si se foloseste de inaltimea lui Jan Koller care fixeaza defensiva helveta (35). Pe contraaatac, Frei gaseste traiectoria pentru un sut violent, respins greu in fata de Cech.

In ultimele minute ale primei reprize, cel mai periculos jucator al elvetienilor Frei s-a accidentat grav si nu a mai putut continua jocul. Intra in locul sau Yakin care are prima situatie buna a perioadei: sut peste poarta dintr-o lovitura libera de la 20 de metri (50).

Cehia are de asemenea o lovitura libera dintr-o pozitie buna, insa Jankulovsky a trimis peste vinclu (64). Elvetia rateaza o mare ocazie prin Yakin care reia pe langa buturile lui Cech, din centrul careului (65).

Cehia deschide scorul in minutul 70 prin Sverkos care a ramas singur cu portarul elvetian si a trimis mingea in plasa: 0-1!

Bara Elvetia in minutul 79, dupa ce portarul Cech a scos mingea dintr-un sut expediat de la marginea careului. Cehii au fost pe punctul sa plateasca pentru retragerea de dupa marcarea golului.