Euro 2000 a insemnat pentru nationala lui Emerich Ienei cea mai mare performanta la un turneu final european: calificarea in sferturille de finala! Dintr-o grupa cu adversari aproape la fel de valorosi ca si cei din Grupa C - in 2000 am infruntat Germania, Portugalia si Anglia -, Romania s-a clasat pe locul 2 cu 4 puncte.

Pe acordurile melodiei "Luptam pentru glorie", urmareste in playerul video cele mai frumoase momente ale nationalei noastre de la Euro 2000.

Si am fi fost si la Euro 2004, daca Urs Meyer nu ar fi facut tot ce i-a stat in putinta sa ajute Danemarca la Copenhaga, inventand un penalty in finalul primei reprize si prelungind partida pana cand Romedahl a reusit sa egaleze pentru un 2-2 nesperat. Desigur, au fost si cele cinci ocazii ratate la scorul de 2-1, insa nimic nu a putut alunga sentimentul de amaraciune...

Nationala a reusit un parcurs foarte bun in preliminariile pentru Euro 2008. Si-a luat revansa in fata Olandei si a ocupat locul 1 in grupa. Mutu, Chivu, Lobont, Contra si Florentin Petre, componentii nationalei la Euro 2000, au ajuns la maturitate. Cum spune si cantecul... "Azi, acum, vom fi mai buni!" Sa speram!