Una dintre gazdele turneului final, Austria, a reusit prima victorie intr-un meci amical din noiembrie, trecand cu 5-1 de Malta, in ultimul meci de pregatire inainte de EURO. Austriecii au debutat in tromba, conducand cu 2-0 dupa 11 minute, dar la pauza diferenta a fost de un singur gol, maltezii reducand diferenta in minutul 41. Alte trei goluri in partea secunda au pus capat perioadei fara victorie pentru Austria care data de sase meciuri.

Rene Aufhauser a deschis scorul in minutul 8, iar Roland Linz a punctat peste trei minute, insa Michael Mifsud a redus diferenta in minutul 41. Austria a continuat presiunea si in minutul 67, Linz a transformat un penalti, obtinut de Martin Harnik, iar peste 10 minute Ivica Vastic a dus scorul la 4-1. Harnik a inchis tabela in ultimul minut de joc.

La EURO, Austria face parte din Grupa B, alaturi de Croatia, Polonia si Germania.