Finala de pe Lusail Stadium a fost poate cea mai spectaculoasă din istoria Cupei Mondiale. Lionel Messi (2 goluri) și Kylian Mbappe (3 reușite) au strălucit, iar scorul a fost 2-2 după 90 de minute și 3-3 după prelungiri. Visul legendarului jucător sud-american s-a împlinit după loviturile de departajare: „Pumele” au învins „Cocoșii Galici” cu 4-2 și au câștigat trofeul suprem pentru a treia oară.

Argentina, campioană mondială în Qatar 2022Foto: FRANCK FIFE / AFP / Profimedia

Argentina a mai câștigat Cupa Mondială în 1978 și 1986. De cealaltă parte, Franța rămâne cu trofeele din 1998 și 2018.

Argentina, campioană mondială după o finală incredibilă cu Franța

Argentina s-a desprins grație golurilor marcate de Lionel Messi ('23, penalty) și Angel Di Maria ('36) și nu părea să aibă vreo problemă în fața Franței (primul șut al europenilor a venit în minutul 71), dar Kylian Mbappe nu a fost de acord și a împins partida în prelungiri cu o „dublă” ('80 penalty, '81).

Cele două vedete și-au demonstrat din nou importanța în prelungiri: sud-americanii au condus din nou după un gol al lui Messi ('108), iar Mbappe a mai punctat o dată de la punctul cu var ('118).

După ce Mbappe și Messi au transformat la loviturile de departajare, Emiliano Martinez a intervenit la execuția lui Kingsley Coman, iar Aurelien Tchouameni a trimis pe lângă poartă. Argentina a mai punctat prin Paulo Dybala, Leandro Paredes și Gonzalo Montiel, în timp ce Franța a mai marcat doar prin Randal Kolo Muani.

Argentina vs Franța 2-2 / 3-3 (4-2 la loviturile de departajare), în finala CM 2022 Qatar

4-2: Montiel îl învinge pe Lloris și Argentina este campioană mondială!

3-2: Kolo Muani trage năprasnic pe centru și înscrie.

3-1: Paredes șutează puternic pe jos, Lloris ghicește colțul, dar nu poate interveni.

2-1: Tchouameni trage pe lângă poartă și Argentina are din nou o mână pe trofeu.

2-1: Dybala șutează destul de slab pe centrul porții, dar Lloris a plonjat din nou prea devreme și mingea a intrat în poartă.

1-1: Emiliano Martinez își demonstrează din nou calitățile și apără șutul lui Coman.

1-1: Messi trage pe jos, cu mult calm, Lloris plecase în direcția opusă și nu a mai putut ajunge la timp.

0-1: Mbappe trage din nou în același loc, Martinez atinge iar mingea, dar nu o poate opri nici de această dată.

Finalul celor 120 de minute. Campioana mondială va fi decisă în urma loviturilor de departajare.

Min 120+4: Mbappe driblează tot, intră în careu (adversarii au încercat să nu faulteze), dar este blocat până la urmă de Enzo Fernandez.

Min 120+3: Contraatac al Argentinei! Lautaro Martinez trimite pe lângă poartă cu o lovitură de cap.

Min 120+3: Ocazie uriașă pentru Franța! Kolo Muani rămâne singur cu portarul, dar Martinez respinge cu piciorul.

Min 120+2: Messi pasează peste apărarea adversă, Lautaro ratează, dar se afla oricum în poziție de ofsaid.

Min 120+1: Pregătiri pentru loviturile de departajare: Disasi îi ia locul lui Kounde, iar Dybala intră în locul lui Tagliafico.

Min 120: Trei minute suplimentare pentru a doua repriză de prelungiri.

Min 120: Mbappe centrează perfect, Muani sare puțin prea devreme și ratează întâlnirea cu mingea (care a trecut puțin pe lângă poarta lui Martinez).

Min 118: Goooooool Franța! Mbappe trage la fel ca prima oară și înscrie din penalty! De această dată, Martinez a sărit în direcția greșită.

Min 116: Mbappe trage de la marginea careului și Paredes respinge cu cotul. Încă un penalty pentru Franța și galben pentru Paredes.

Min 116: Scaloni încearcă să apere avantajul și îl trimite pe Pezzella în locul lui Mac Allister.

Min 113: Varane nu mai poate continua și este schimbat. Konate intră pe teren.

Min 108: Gooooool Argentina! Lautaro Martinez trage slab dintr-o poziție ideală, Lloris respinge în față și Messi împinge mingea în poartă. Kounde nu a putut interveni la timp(fundașul francez se afla mult în spatele liniei porții).

Min 107: Messi trage superb la colțul scurt, din întoarcere, dar Lloris respinge în lateral.

Finalul primei reprize de prelungiri. Argentina și-a mai revenit, dar scorul rămâne același.

Min 105+1: Lautaro Martinez preia cu pieptul după o pasă excelentă și trage la colțul scurt. Upamecano a respins în corner, dar arbitrul nu a văzut și a dat aut de poartă.

Min 105: Messi face o fază superbă, mingea ajunge la Lautaro Martinez, dar acesta nu trage la timp și este blocat. Montiel își încearcă norocul cu un șut de la distanță, iar Varane respinge în corner.

Min 104: Blocat în primă fază, Acuna insistă și trage, dar nu prinde cadrul porții.

Min 96: Deschamps îl introduce pe Fofana în locul lui Rabiot.

Min 91: Montiel îi ia locul lui Molina în formația Argentinei.

A început prima repriză de prelungiri.

Min 90+9: Argentina ratează un contraatac periculos și vom avea prelungiri pe Lusail Stadium.

Min 90+8: Acuna oprește un contraatac al francezilor și primește cartonaș galben. Arbitrul ar fi putut lăsa faza să continue: francezii aveau trei jucători în poziții ideale.

Min 90+7: Messi șutează năprasnic pe centrul porții, Lloris plonjează și respinge în corner.

Min 90+5: Aflat pe banca de rezerve, Giroud primește cartonaș galben pentru proteste.

Min 90+4: Coman este faultat la marginea careului, Marciniak lasă avantaj și Martinez intervine în doi timpi la șutul lui Rabiot.

Min 90+3: Mbappe ia pe cont propriu o acțiune, trage de la marginea careului, dar Otamendi respinge în corner.

Min 90: Opt minute suplimentare pentru repriza secundă.

Min 87: Thuram cade în careu și cere penalty, dar Marciniak îi dă cartonaș galben pentru simulare.

Min 81: Goooool Franța! Mbappe combină cu Thuram (Deschamps demonstrează din nou cât de inspirat este) și atacantul lui PSG egalează cu un șut excelent fără preluare.

Min 80: Goooool Franța! Mbappe îl învinge pe Martinez cu un șut lângă bară. Portarul argentinian a plonjat bine, dar nu a putut opri mingea.

Min 79: Kolo Muani, intrat pe teren la finalul primei reprize, este faultat din spate de Otamendi și obține un penalty pentru Franța.

Min 72: Fernandez încearcă un șut plasat, dar nu îi dă emoții lui Lloris.

Min 71: Camavinga și Coman au intrat pe teren, Griezmann și Hernandez au ieșit.

Min 71: Mbappe trage peste poartă. A fost primul șut al Franței.

Min 64: Angel Di Maria, care a obținut penaltiul și a înscris al doilea gol, este înlocuit cu Acuna.

Min 60: Di Maria se descurcă superb în careu și pasează, De Paul sare peste minge, Messi preia excelent, dar este incomodat în momentul șutului.

Min 59: Alvarez primește o pasă pe culoar de la Di Maria, trage la colțul scurt, dar Lloris intervine.

Min 49: De Paul trage cu pământul de la marginea careului, dar nu îl pune în dificultate pe Lloris.

Min 46: A început repriza a doua.

Pauză pe Lusail Stadium: Argentina conduce cu 2-0 și are o mână pe trofeu.

Min 45+7: Enzo Fernandez îl faultează pe Kolo Muani și primește cartonaș galben.

Min 45: Prima repriză este prelungită cu șapte minute.

Min 41: Didier Deschamps face deja două schimbări! Dembele și Giroud au ieșit, Kolo Muani și Thuram au intrat.

INFO: Angel Di Maria este jucătorul finalelor: a înscris în ultimul act al Jocurilor Olimpice, Copa America, Finalissima și Cupa Mondială.

Min 36: Gooooool Argentina! Contraatac superb al „pumelor”! Messi deviază la jumătatea terenului, Mac Allister îl lasă singur cu portarul pe Di Maria și acesta înscrie.

Min 27: Lionel Messi și Theo Hernandez se ciocnesc la marginea careului lui Martinez. Cei doi jucători se ridică după câteva momente.

INFO: Lionel Messi este primul jucător din istorie care înscrie în toate fazele unei Cupe Mondiale: grupe, optimi, sferturi, semifinale și finală.

Min 23: Goooool Argentina! Lionel Messi îl învinge pe Lloris cu un șut plasat de la 11 metri. Portarul a sărit în direcția opusă.

Min 21: Di Maria driblează în careu, este împins din spate de Dembele (care i-a pus și o mică pierdică) și Marciniak indică punctul cu var. Penalty pentru Argentina!

Min 20: Griezmann centrează din lovitură liberă, Giroud se înalță ca un avion peste Di Maria și trimite peste poartă. A fost oricum fault.

Min 17: Argentinienii combină superb, Messi nu mai ajunge la o minge și Di Maria ratează șutul dintr-o poziție bună.

Min 8: De Paul trage de la marginea careului, Varane respinge în corner.

Min 5: Mac Allister șutează puternic de la marginea careului, dar Lloris prinde fără probleme.

Min 4: Upamecano îl trântește pe Messi la jumătatea terenului.

Min 1: Partida de pe Lusail Stadium a început. Griezmann a dat lovitura de start.

În așteptarea spectacolului de pe teren, suporterii fac atmosferă în tribune.

Jucătorii celor două echipe intră pe teren. Sunt intonate imnurile.

Jucătorii fac ultimele pregătiri înainte de marele meci.

Lionel Messi devine jucătorul cu cele mai multe prezenţe la Cupa Mondială (26). Argentinianul îl depăsește pe germanul Lothar Matthaus.

Echipele de start:

Argentina: E. Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Acuna - Di Maria, De Paul, Enzo Fernandez, Mac Allister - Messi, J. Alvarez. Selecționer: Lionel Scaloni

Rezerve: Armani, Rulli – Acuna, Almada, Correa, Dybala, Foyth, La. Martinez, Li. Martinez, Montiel, Palacios, Papu Gomez, Paredes, Pezzella, Rodriguez.

Franța: Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez - Griezmann, Tchouameni, Rabiot - Dembele, Giroud, Mbappe. Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve: Areola, Mandanda – Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Guendouzi, Kolo Muani, Konate, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout.

Rezultatele înregistrate de cele două finaliste la CM 2022

• Argentina

Grupa C: 1-2 vs Arabia Saudită, 2-0 vs Mexic, 2-0 vs Argentina

Optimi: 2-1 vs Australia

Sferturi: 2-2 (2-2) vs Olanda, 4-3 la loviturile de departajare

Semifinale: 3-0 vs Croația

Finala: 2-2 (3-3) vs Franța, 4-2 la loviturile de departajare.

• Franța

Grupa D: 4-1 vs Australia, 2-1 vs Danemarca, 0-1 vs Tunisia

Optimi: 3-1 vs Polonia

Sferturi: 2-1 vs Anglia

Semifinale: 2-0 vs Maroc

Finala: 2-2 (3-3) vs Argentina, 2-4 la loviturile de departajare.

2018: Argentina vs Franța 3-4 / Cupa Mondială

2022: Argentina vs Franța 2-2 / 3-3 / 4-2 la loviturile de departajare / Cupa Mondială.