Marocul a avut posesia în meciul cu Franța din semifinalele Cupei Mondiale din Qatar, dar deținătoarea trofeului și-a demonstrat experiența la acest nivel, a fructificat ocaziile avute și s-a impus cu 2-0. Pentru selecționata lui Didier Deschamps urmează marea finală de duminică, în care Kylian Mbappe va lupta cu Argentina lui Lionel Messi.

Theo Hernandez celebreaza golul in fata fanilor marocaniFoto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Golurile au fost înscrise de Theo Hernandez ('5) și Randal Kolo Muani ('79).

De știut:

• „Cocoșii galici” încearcă să devină doar a treia națională care reușește să-și apere titlul mondial după Italia (1938) și Brazilia (1962).
  • Franța este prima echipă după Brazilia (în 2002) care joacă a doua finală consecutivă de CM.
  • De cealaltă parte, Marocul este prima echipă africană care a reușit să ajungă în semifinalele unui Mondial de fotbal.

CM 2022, programul finalelor

• Finala mare: Argentina vs Franța - 18 decembrie / ora 17:00 / Lusail Stadium.

Desfășurarea partidei dintre Franța și Maroc, scor 2-0

Min 90+6: Franța câștigă cu 2-0 și se va duela cu Argentina pentru trofeul mondial.

Min 90+4: Încă o ocazie uriașă pentru marocani: Ounahi șutează, Hamdallah deviază, dar Kounde respinge din fața porții.

Min 90: Repriza secundă a fost prelungită cu șase minute.

Min 79: Goool Franța! Mbappe driblează superb în careu, șutul său la colțul lung este respins, dar Kolo Muani (intrat pe teren de doar câteva secunde) urmărește mingea și îndeplinește o simplă formalitate.

Min 76: Hamdallah trece printre mai mulți adversari și ajunge în careu, dar nu trage la timp și ratează o ocazie uriașă.

Min 73: Africanii au 72% posesie în această repriză, dar nu au găsit calea spre gol.

Min 54: Marocanii forțează egalarea: Varane și Konate resping pe rând din fața porții lui Lloris.

Min 48: Mbappe urmărește o pasă filtrantă a lui Griezmann, Bono iese la timp și prinde mingea.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45: Prima repriză a fost prelungită cu trei minute. Lloris a respins două centrări periculoase, iar Franța conduce cu 1-0 la pauză.

Min 44: El Yamiq încearcă o foarfecă spectaculoasă, dar nimerește bara porții lui Lloris. Ar fi fost unul dintre cele mai frumoase goluri ale competiției.

Min 35: Mbappe ratează un contraatac, mingea ajunge la Giroud, aflat într-o poziție ideală, dar atacantul nu găsește ținta cu un șut din întoarcere.

Min 27: Boufal și Hernandez se ciocnesc în careul lui Lloris. Marcatorul golului rămâne întins pe gazon (pare că s-a lovit la genunchi), în timp ce marocanul primește cartonaș galben.

Min 17: Giroud scapă singur cu portarul după o eroare a lui Saiss, se apropie de poartă și trage violent, dar mingea lovește bara laterală.

Min 10: Ounahi șutează excelent de la distanță, lângă bară, dar Lloris se întinde și respinge în lateral.

Min 5: Goool Franța! Griezmann pasează pentru Mbappe, acesta este blocat în două rânduri, dar mingea ajunge la Theo Hernandez și fundașul Milanului înscrie cu o execuție spectaculoasă.

Min 1: Partida a început. Maroc a avut lovitura de start.

Echipele de start:

Franța: Lloris - Kounde, Varane, Konate, T. Hernandez - Tchouameni, Fofana - Dembele, Griezmann, Mbappe - Giroud. Selecționer: Didier Deschamps

Rezerve: Areola, Camavinga, Coman, Disasi, Guendouzi, Kolo Muani, Mandanda, Pavard, Saliba, Thuram, Upamecano, Veretout.

Maroc: Bono - Hakimi, El Yamiq, Aguerd, Saiss, Mazraoui - Amrabat, Ounahi - Ziyech, En Nesyri, Boufal. Selecționer: Walid Regragui

Rezerve: Aboukhlal, Amallah, Attiat-Allah, Benoun, Chair, Dari, El Khannous, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Sabiri, Tagnaouti, Zaroury.