​Arbitrul spaniol care a condus partida dintre Argentina și Țările de Jos, Mateu Lahoz, nu va mai activa la CM din Qatar, după decizia luată de FIFA.

Mateu LahozFoto: Kieran McManus / Shutterstock Editorial / Profimedia

CM 2022: Tabloul complet al semifinalelor - Zile de pauză în Qatar, când se va relua competiția

Mateu Lahoz nu va mai arbitra la Campionatul Mondial din Qatar

Mateu Lahoz s-a aflat la centrul partidei din sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar, dintre Argentina - Țările de Jos (2-2, 4-3 d. l. d.) și a acordat nu mai puțin de 15 cartonașe galbene.

Specialiștii care au supervizat arbitrajul lui Mateu Lahoz au fost de acord cu toate deciziile luate de acesta, însă au fost de părere că Mateu Lahoz trebuia să arate mai multe cartonașe roșii.

Cei de la FIFA au luat decizia ca Mateu Lahoz să nu mai arbitreze niciun meci la acest CM. Lionel Messi și Emiliano Martinez au fost vehemenți la adresa spaniolului și probabil și reacțiile lor au contat în decizia luată de cei de la FIFA, scrie în cotidianul MARCA.