Croația s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar, după ce a învins Brazilia la loviturile de departajare, scor 4-2 (a fost 0-0 după 90 de minute și 1-1 după prelungiri). La finalul partidei, selecționerul Zlatko Dalic a vorbit despre calitățile poporului croat.

Zlatko DalicFoto: Mike Egerton / PA Images / Profimedia

Zlatko Dalic dedică poporului croat calificarea în semifinalele CM 2022

„Acesta este victoria pentru poporul croat. După un meci extraordinar, eliminăm marea favorită. Aceasta este Croaţia: mândrie, curaj, încredere şi patriotism.

Croaţia este cea mai bună când vine vorba de ea. Când contează, Croaţia reuşeşte întotdeauna. Nimeni nu ar trebui să ne subestimeze. Nu s-a terminat, continuăm. Putem realiza lucruri mari” - Zlatko Dalic, după victoria cu Brazilia.

Croația, vicecampioana mondială en-titre, se va duela în semifinale cu învingătoarea partidei dintre Olanda și Argentina.