O pasă de geniu și un penalty transformat de Lionel Messi păreau să aducă o victorie facilă pentru reprezentativa Argentinei în fața Olandei, dar selecționata lui Louis van Gaal nu a fost de acord și a egalat prin golurile lui Wout Weghorst (a două reușită a rezervei a venit în minutul 90+11). Cele două echipe nu au mai riscat în prelungiri, iar „Pumele” au obținut calificarea în semifinalele Cupei Mondiale de Qatar în urma loviturilor de departajare, scor 4-3 (portarul Emiliano Martinez a apărat de două ori).

Lionel Messi, la CM 2022 QatarFoto: Kieran McManus / Shutterstock Editorial / Profimedia

Argentina a înscris prin Molina ('35) și Messi ('73, penalty), iar Olanda a punctat prin Weghorst ('83, '90+11).

La loteria loviturilor de la 11 metri, sud-americanii au marcat prin Messi, Paredes, Montiel și Lautaro (Fernandez a ratat), în timp ce pentru europeni au transformat Koopmeiners, Weghorst și de Jong (van Dijk și Berghuis au fost blocați de Martinez).

Pentru un loc în finala Mondialului din Qatar, Argentina se va duela cu Croația. Meciul de pe Lusail Stadium (Al Daayen) va avea loc marți, de la ora 21:00, și va fi transmis în format LiveBLOG pe HotNews.ro.

Olanda vs Argentina 2-2 (3-4 la loviturile de departajare), în sferturile CM 2022 Qatar

3-4 Lautaro Martinez marchează și Argentina se califică în semifinalele Mondialului din Qatar.

3-3 Luuk De Jong înscrie cu o execuție sigură.

2-3 Enzo Fernandez trimite pe lângă poartă și Olanda speră în continuare.

2-3 Weghorst plasează perfect, lângă bară, și nu îi da șanse lui Martinez.

1-3 Montiel marchează cu un șut bine plasat, Noppert a sărit greșit.

1-2 Koopmeiners șutează puternic și înscrie, Martinez a rămas pe centrul porții.

0-2 Paredes execută perfect, în plasa laterală. Noppert nu a avut nicio șansă.

0-1 Martinez ghicește din nou colțul și apără și șutul lui Berghuis.

0-1 Lionel Messi îl învinge din nou pe Noppert de la 11 metri. Șut la firul ierbii.

0-0 Van Dijk șutează în dreapta lui Martinez, dar argentinianul plonjează și apără.

Finalul prelungirilor! Vom avea și lovituri de departajare.

Min 120+1: Enzo Fernandez trimite la colțul scurt de la marginea careului, dar mingea lovește bara laterală.

Min 120: Di Maria trimite direct pe poartă din corner, dar Nopper este atent și respinge în ultimul moment.

Min 119: Lautaro Martinez șutează puternic de la marginea careului, dar Noppert respinge în lateral.

Min 116: Pezzella trimite peste poartă cu o lovitură de cap.

Min 114: Fernandez driblează în flancul drept și pasează în fața porții, dar Lautaro Martinez trage în Van Dijk.

Min 110: Messi își pune mingea pe piciorul stâng, dar șutul său de la marginea careului trece mult peste poartă.

Cele două echipe nu au riscat în această repriză și scorul rămâne același.

A început prima repriză de prelungiri.

Min 90+13: Finalul celor 90 (+10) minute! Vom avea prelungiri pe Luisail Stadium!

Min 90+10: Goool Olanda! Koopmeiners trimite o pasă inteligentă pe sub zid, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, iar Weghorst egalează la ultima fază!

Min 90: Zece minute suplimentare pentru repriza secundă.

Min 89: Moment tensionat la marginea terenului. Paredes primește cartonaș galben după o intervenție dură asupra lui Ake. Van Dijk și-a apărat colegii și l-a pus fără prea multe probleme la pământ pe argentinian.

Min 85: Olanda este din ce în ce mai periculoasă. Berghuis trimite un șut violent din interiorul careului, dar obține doar un corner.

Min 83: Goool Olanda! Berghuis centrează și uriașul Weghorst reduce din diferență cu o lovitură bună de cap.

Min 77: Gakpo cade în careu și cere penalty, dar Lahoz lasă jocul să continue.

Min 75: Un suporter pătrunde pe teren și meciul este întrerupt câteva momente.

Min 73: Goool Argentina! Lionel Messi execută perfect penalty-ul, Noppert rămâne pe centrul porții și sud-americanii fac un pas important spre semifinale.

Min 71: Acuna este agățat cu piciorul de Dumfries și cade în careu. Arbitrul Mateu Lahoz dictează penalty pentru Argentina.

Min 63: Messi trimite superb din lovitură liberă, puternic și spre vinclu, dar mingea trece puțin peste poartă.

Min 60: Mac Allister pasează prea puternic pentru De Paul, care se afla într-o poziție ideală.

A început repriza secundă.

Min 45+5: Pauză pe Lusail Stadium. Nu s-a mai marcat în cele cinci minute suplimentare.

Min 35: Goool Argentina! Lionel Messi trimite o pasă pe culoar pentru Molina și fundașul lui Atletico Madrid împinge mingea pe lângă Noppert.

Min 33: Argentinienii au combinat superb până în apropierea careului, dar șutul lui De Paul a fost mai degrabă o pasă la portar.

Min 22: Lionel Messi trage peste poartă de la marginea careului. Fanii aplaudă oricum.

Min 20: Echilibru în prima parte a meciului. Sud-americanii au fost puțin mai periculoși.