Olanda și Senegal s-au calificat în optimile Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, după ce au învins țara gazdă, respectiv Ecuador, în ultimele partide ale Grupei A.

Bucuria jucatorilor Senegalului la CM 2022 QatarFoto: Bagu Blanco/Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Olanda – Qatar 2-0, în Grupa A a CM 2022 din Qatar

Olandezii au deschis scorul prin Gakpo, în minutul 26, cu un șut de la marginea careului. De Jong a majorat avantajul în minutul 49, iar până la final batavii au avut și un gol anulat, după consultarea reluărilor VAR.

Qatar părăsește competiția de pe ultimul loc al grupei, fără niciun punct, în timp ce Olanda se situează pe prima poziție și își așteaptă adversara din optimi.

Ecuador – Senegal 1-2, în Grupa A a CM 2022 din Qatar

Campioana Africii a reușit calificarea în optimile turneului final, după victoria cu 2-1 împotriva Ecuadorului. Senegal a deschis scorul înainte de pauză, după ce Sarr a transformat cu siguranță lovitura de la 11 metri pe care tot el o obținuse.

În partea secundă, sud-americanii au fost mai periculoși, iar Caicedo a adus egalarea în minutul 68, scor la care Ecuadorul era calificată. După doar două minute, Kolibaly și-a readus echipa în avantaj, iar Senegalul se califică în optimi după o pauză de 20 de ani, în timp ce Ecuadorul termină grupa pe a treia poziție.