​Bruno Fernandes a strălucit în fața Uruguayului, iar Portugalia a obținut calificarea în optimile Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce s-a impus cu 2-0 pe Lusail Stadium.

Bruno FernandesFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

În minutul 54, mijlocașul a centrat pentru Cristiano Ronaldo, iar mingea a intrat în poartă. Ronaldo s-a bucurat pentru reușită (a crezut inițial că el a înscris), dar golul i-a fost atribuit fostului său coleg de la Manchester United.

Bruno Fernandes a reușit „dubla” în minutul 90+1, când a transformat un penalty acordat pentru un henț al lui Gimenez.

Portugalia a acumulat 6 puncte și s-a calificat în optimile Mondialului din Qatar, în timp ce Uruguay rămâne pe ultima poziție în Grupa H, cu un singur punct.