Iranul a sperat la victorie contra Țării Galilor până în ultimul moment, iar eforturile au fost recompensate cu două goluri venite târziu în meci: minutele 98 și 101. Partida contând pentru Grupa B de la CM 2022 Qatar s-a încheiat cu 2-0 în favoarea iranienilor.

Bucurie si tristete in Iran vs Tara Galilor de la CM 2022 Foto: Javier Garcia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Iranienii au avut ocaziile mai mari ale partidei, trupa lui Carlos Queiroz trimițând, printre altele, de două mingea în bară.

Din minutul 86, galezii au jucat în inferioritate numerică: portarul Hennessey a fost eliminat.

Cheshmi (98') și Ramin (101') au marcat pentru o victorie meritată a Iranului.

În urma acestui rezultat, Țara Galilor rămâne cu un punct, în timp ce Iranul obține prima victorie de la Mondialul din Qatar.

A fost primul meci din faza a doua a grupelor de la CM 2022 Qatar.

Meciurile care s-au jucat până acum în Grupa B

Anglia - Iran 6-2

Țara Galilor - SUA 1-1

Tara Galilor - Iran 0-2

Grupa B, clasament în timp real

1 Anglia 3 puncte / un meci (6-2 golaveraj)

Anglia vs SUA / Al Bayt Stadium.

Ce a fost joi la CM 2022 Qatar: Portugalia și Brazilia debutează cu victorii - Richarlison, foarfecă de toată frumusețea