Reprezentativa Elveției s-a impus în confruntarea cu Camerun, scor 1-0, după un meci echilibrat, în Grupa G a Campionatului Mondial din Qatar. Autorul golului victoriei, Embolo, s-a născut chiar în Camerun.

Breel Embolo, decisiv in Elvetia vs CamerunFoto: Heuler Andrey/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Meciurile de joi de la CM 2022 Qatar sunt LiveBlog pe HotNews.ro.

Elveția – Camerun 1-0, în Grupa G a CM 2022 din Qatar

După o primă repriză echilibrată, cu un joc pe contre, cele două echipe au intrat la cabine fără să înscrie. Partea secundă a debutat cu golul elvețienilor, înscris de Embolo în minutul 48, din centrarea lui Shaqiri. După deschiderea scorului, ritmul a scăzut, iar ocaziile s-au lăsat în zadar așteptate.

În cealaltă partidă a Grupei G, Brazilia și Serbia se vor întâlni de la ora 21:00.

Marcatorul elvețian s-a născut în Camerun

Marcatorul singurului gol al partidei, Breel Embolo, are o poveste interesantă. Deși evoluează pentru reprezentativa Elveției, fotbalistul lui AS Monaco s-a născut chiar în Camerun, țară în care familia sa locuiește și în prezent.

Meciurile de joi de la CM 2022 Qatar

Elveția vs Camerun 1-0

Uruguay vs Coreea de Sud (de la ora 15:00)

Portugalia vs Ghana (de la ora 18:00)

Brazilia vs Serbia (de la ora 21:00).

Ce a fost miercuri la CM 2022 Qatar: CM 2022 Qatar: Germania, învinsă surprinzător de Japonia / Spania a înscris de 7 ori în meciul cu Costa Rica