Canada a avut nenumărate ocazii în prima repriză a meciului cu Belgia (inclusiv un penalty ratat), dar europenii au dat lovitura la unul dintre puținele atacuri și s-a impus cu 1-0, miercuri, în Grupa F de la Cupa Mondială din Qatar 2022.

Michy Batshuayi, decisiv pentru Belgia la CM 2022 QatarFoto: Javier Garcia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Belgia a învins Canada la CM 2022 Qatar

În minutul 11, Thibaut Courtois a apărat un penalty executat slab de Alphonso Davies.

Golul a fost înscris de Michy Batshuayi ('44), după o pasă excelentă a lui Toby Alderweireld.

De știut:

• Reamintim că Belgia a ocupat locul al treilea la Cupa Mondială 2018 din Rusia.

CM 2022 Qatar, clasamentul grupei F

1. Belgia (1-0 golaveraj) 3 puncte

2. Croația (0-0) 1

3. Maroc (0-0) 1

4. Canada (0-1) 0.

Ce a fost miercuri la CM 2022 Qatar: Germania, învinsă surprinzător de Japonia / Spania a reușit scorul turneului cu Costa Rica

Thibaut Courtois și Michy Batshuayi, decisivi pentru Belgia

S-ar putea să te intereseze și:

>> De ce Qatar este o țară cu totul specială - De la pescuitori de perle și sărăcie, până la zgârie-nori și ambiții uriașe>> De ce atât de mulți oameni urăsc Cupa Mondială Qatar 2022. Partea politică a celui mai scump campionat mondial de fotbal din istorie