Naționala Spaniei a făcut un adevărat spectacol miercuri seară în primul ei meci din cadrul grupei E a CM Qatar 2022 și a marcat de 7 ori în poarta selecționatei din Costa Rica (7-0).

Jucatorii Spaniei la CM 2022 QatarFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Dani Olmo, Ferran Torres cu o dublă, Marco Asensio, Gavi, Carlos Soler și Alvaro Morata l-au învins rând pe rând pe Keylor Navas.

Ultimul meci din istoria Cupei Mondiale cu un astfel de deznodământ este Portugalia - Coreea de Nord, de la CM 2010 din Africa de Sud, când lusitanii s-au impus cu scorul de 7-0.

Ce loc ocupă victoria Spaniei în clasamentul celor mai categorice succese din istoria CM

Festivalul de goluri oferit de spanioli nu ocupă decât locul 4 în istoria celor mai categorice victorii din istoria Cupei Mondiale.

Ibericii au reușit să egaleze abia performanța reușită de Portugalia la mondialul din Africa de Sud, dar băieții lui Luis Enrique au fost departe de recordul absolut stabilit în istoria acestei competiții.

În același timp, Spania a dat dovadă de o eficacitate ieșită din comun și a reușit să marcheze cu toate șuturile trimise pe spațiul porții lui Keylor Navas.

• CM 2022: Spania 7 - 0 Costa Rica.

Totodată, această victorie a Spaniei ne aduce în față câteva informații interesante, care au contribuit la o nouă pagină de istorie pentru fotbalul spaniol, conform GSP.

• Gavi (18 ani și 110 zile) și Alejandro Balde (19 ani și 36 de zile) sunt cei mai tineri debutanți la un Campionat Mondial din istoria Spaniei. Precedentul record era deținut de Cesc Fabregas (19 ani și 41 zile).
  • Gavi a devenit al 3-lea cel mai tânăr marcator din istoria unui Campionat Mondial. Recordul absolut este al marelui Pele (17 ani și 241 zile), urmat de mexicanul Manuel Rosas (18 ani și 93 zile).
  • Este pentru prima oară în istorie când Furia Roja marchează de 7 ori la un turneu final.
  • Spania a avut 1000 de pase exacte, cel mai mare număr de la un Campionat Mondial, fără prelungiri. În 2018 a reușit 1008 pase, contra Rusiei, dar cu tot cu prelungiri.
  • 4 jucători sub 21 de ani a avut Spania (Pedri, Gavi, Balde, Nico Willams). Ultima națională care a făcut asta a fost Nigeria, în 2002. Singura țară europeană care a reușit această performanță a fost Iugoslavia, în 1930.
  • Spania e prima națională, de la Uniunea Sovietică (1986) care marchează 3 goluri în 30 de minute în primul meci la un Campionat Mondial.
  • Spania nu a mai reușit să marcheze atât de repede 3 goluri din 1934, când avea 3-0 cu Brazilia în minutul 19.
  • Barcelona a devenit al doilea club din lume care are doi titulari sub 20 de ani la un meci de Mondial, Gavi și Pedri. Primul club a fost Canon Younde (Camerun), în 1994.

Ce a fost marți la CM 2022 Qatar: Arabia Saudită produce șocul cu Argentina / Franța, victorie lejeră cu Australia

S-ar putea să te intereseze și:

>> De ce Qatar este o țară cu totul specială - De la pescuitori de perle și sărăcie, până la zgârie-nori și ambiții uriașe>> De ce atât de mulți oameni urăsc Cupa Mondială Qatar 2022. Partea politică a celui mai scump campionat mondial de fotbal din istorie