Germania a pornit cu stângul Mondialul din Qatar, trupa lui Hansi Flick fiind învinsă, scor 2-1, de Japonia pe „Khalifa International Stadium”.

Jucatorii Japoniei la CM 2022 QatarFoto: Bagu Blanco/Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Germania, învinsă surprinzător de Japonia la CM 2022 Qatar

Gundogan a deschis scorul pentru Germania în minutul 33 din penalti, iar lucrurile mergeau conform planului. Mai mult, multipla campioană mondială și-a mai permis și unele ratări până la pauză.

Odată cu apropierea finalului de meci, niponii au pus tot mai multă presiune pe o defensivă germană care „respira tot mai greu”.

Ritsu Doan (75') a adus egalarea, iar japonezii au simțit că se poate mai mult.

Letargia defensivă a nemților le-a permis niponilor să mai înscrie o dată: Takuma Asano (83') a punctat cu o execuție pe colțul scurt, iar fiesta a fost declanșată în rândurile fanilor asiatici. La meci au asistat 42.608 de spectatori.

• Reamintim că Germania a cucerit titlul mondial în patru rânduri: la edițiile din 1954, 1974, 1990 și 2014.

Meciurile de miercuri de la CM 2022 Qatar

Croația vs Maroc 0-0

Germania vs Japonia 1-2

Spania vs Costa Rica (de la ora 18:00)

Belgia vs Canada (de la ora 21:00).

S-ar putea să te intereseze și:

>> De ce Qatar este o țară cu totul specială - De la pescuitori de perle și sărăcie, până la zgârie-nori și ambiții uriașe>> De ce atât de mulți oameni urăsc Cupa Mondială Qatar 2022. Partea politică a celui mai scump campionat mondial de fotbal din istorie