Franța a învins categoric Australia, scor 4-1, în Grupa D a Campionatului Mondial din Qatar, dar nu sunt doar motive de bucurie în tabăra albaștrilor. În minutul 13, fundașul Lucas Hernandez a fost schimbat după o accidentare și va rata restul meciurilor.

Luca HernandezFoto: JEAN CATUFFE/DPPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Lucas Hernandez nu va mai juca la CM 2022 din Qatar

Chiar după golul marcat de Australia în minutul 9, Lucas Hernandez s-a accidentat, iar patru minute mai târziu a fost înlocuit de fratele său, Theo Hernandez.

În urma testelor medicale efectuate în Qatar, Federația Franceză de Fotbal a confirmat că este vorba de o ruptură a ligamentului încrucișat anterior, la genunchiul drept, iar pentru jucătorul lui Bayern Munchen turneul final s-a încheiat, anunță ESPN.

Vedetele Franței care lipsesc de la Campionatul Mondial

Hernandez se alătură unei liste importante de jucători francezi care lipsesc din cauza accidentărilor. Astfel, pe lângă Karim Benzema, câștigătorul Balonului de Aur, Franța nu poate conta nici pe Paul Pogba, N’Golo Kante, Presnel Kimpembe şi Christopher Nkunku.

Franța face parte din Grupa D a Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, alături de Tunisia, Danemarca și Australia.