Danemarca și Tunisia au terminat la egalitate, scor 0-0, după un meci cu un ritm bun, cu un joc pe contre și câte un gol anulat pentru fiecare echipă, pentru ofsaid.

Danemarca vs Tunisia la CM 2022 QatarFoto: Javier Garcia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Danemarca – Tunisia, remiză fără goluri

Tunisienii au început mai bine meciul, reușind să pună presiune și să recupereze mingi în jumătatea danezilor. În minutul 23, Jebali a profitat de o minge în adâncime și a înscris, dar tușierul a anulat golul pentru ofsaid.

În partea secundă, Danemarca a fost cea care a pus mai multe probleme, având și un gol anulat tot pentru ofsaid în minutul 56, când Skov Olsen a reușit să marcheze, dar se fluierase o poziție în afara jocului la Damsgaard.

În minutele de prelungire, danezii au solicitat o lovitură de la 11 metri, după un presupus henț în careul tunisian. După consultarea imaginilor VAR, arbitrul mexican Ramos a decis să nu acorde nimic.

Titular în echipa Tunisiei, fostul jucător al lui FC Voluntari, Aissa Laidouni, a evoluat excelent, recuperând multe mingi și coordonând permanent atacurile echipei sale.

În cealaltă confruntare a Grupei D, Franța și Australia se vor întâlni de la ora 21:00.