Meciul dintre Olanda și Senegal a început cu multe locuri libere în tribunele stadionului Al Thumama, dar treptat s-a umplut cu fani fără bilete, care au putut intra din cauza unei defecțiuni a sistemului de acces.

Suporteri senegalezi la CM 2022 QatarFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Defecțiuni la softul care controla turnicheții

O problemă de soft, asemănătoare cu cea apărută la partida Anglia-Iran, a făcut ca porțile de acces ale stadionului să rămână deschise, mulți fani reușind să intre fără a avea bilet la acest meci, scrie Marca.

Capacitatea stadionului, depășită de numărul de suporteri

Stadionul Al Thumama a costat 324 milioane de dolari și are o capacitate de 40.000 de locuri. La partida Senegal – Olanda, organizatorii au anunțat o prezență de 41.721 de spectatori.

Anglia a învins Senegal cu scorul de 6-2, în primul meci al Grupei B a Campionatului Mondial 2022 din Qatar.