Anglia a trecut, scor 6-2, de Iran în primul meci al zilei de luni de la CM 2022 Qatar. Olanda a învins Senegalul cu scorul de 2-0, iar în ultimul meci al zilei, SUA și Țara Galilor au terminat la egalitate, 1-1.

Nationala Angliei si bucuria goluluiFoto: Kieran McManus/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

*Meciurile de la CM 2022 Qatar sunt LiveBlog pe HotNews.ro și în direct pe TVR (1 și 2).

În partida de deschidere a turneului final, Qatar a pierdut categoric în fața Ecuadorului, scor 0-2.

Campionatul Mondial de fotbal continuă marți, 22 noiembrie, cu patru meciuri din faza grupelor. Toate disputele sunt LiveBlog pe HotNews.ro. Rămâi alături de noi pentru toate informațiile importante ale zilei din Qatar.

SUA - Țara Galilor 1-1, la CM 2022 Qatar

Min 90+11: Arbitrul Al Jassim fluieră finalul partidei. Egalitate între SUA și Țara Galilor.

Min 90+10: Cartonaș galben pentru Acosta.

Min 90+5: Ultima schimbare și pentru galezi. Morell intră în locul lui Ampadu.

Min 90+3: Thomas îl înlocuiește pe Wilson.

Min 90: Arbitrul de rezervă arată 9 minute de prelungiri.

Min 88: Ultima schimbare la americani. Morris intră în locul autorului golului, Weah.

Min 82: GOOOL Țara Galilor. Același Bale execută puternic în dreapta portarului și restabilește egalitatea.

Min 80: Penalty pentru Țara Galilor, după o intrare întârziată la Gareth Bale.

Min 79: Wiliams părăsește terenul, în locul lui intră Johnson pentru Țara Galilor.

Min 74: Triplă schimbare pentru americani. Yedlin intră în locul lui Dest, Acosta îl înlocuiește pe Musah, iar Wright pe Sargent.

Min 66: Schimbare în echipa SUA. Aaronson intră în locul lui McKennie.

Min 65: Lovitura de cap a lui Moore trece pe deasupra porții americane.

Min 64: Ocazie mare pentru Țara Galilor. Davies reia cu capul după o lovitură liberă, Turner respinge peste poartă.

Min 60: Galezii au ieșit la joc, iar posesia s-a echilibrat față de prima repriză. Presiunea la poarta SUA crește, dar fără efect momentan pe tabela de marcaj.

Min 51: Ream primește și el cartonașul galben pentru ținere.

Min 50: Corner pentru galezi, portarul Turner scapă mingea, dar se fluieră fault în atac.

Min 46: Startul reprizei secunde. Schimbare la Țara Galilor: Kieffier Moore intră în locul lui Daniel James.

Min 45+4: Pauză la Al Rayyan. SUA conduce Țara Galilor cu 1-0.

Min 45+3: Mepham primește cartonaș galben după o ținere de tricou la Pulisic.

Min 45: Prima repriză a fost prelungită cu 4 minute.

Min 40: Cartonaș galben pentru Gareth Bale.

Min 36: GOOOL SUA. Weah deschide scorul din interiorul careului, după o acțiune elegantă a americanilor și o pasă în adâncime a lui Pulisic.

Min 29: Dest șutează de la mare distanță, mult peste poarta galezilor.

Min 24: Fără ocazii notabile. SUA au o posesie mare (peste 70%), dar fără să pună în pericol poarta adversă.

Min 13: McKennie primește și el cartonaș galben, după un fault asupra aceluiași Williams.

Min 11: Americanul Dest vede cartonașul galben după o intrare tare la Williams.

Min 10: Dublă ocazie pentru SUA, Rodon este aproape de autogol, apoi Sargent reia cu capul periculos, iar mingea atinge bara.

Min 1: A început partida disputată pe stadionul Ahmad bin Ali

Echipele de start

SUA: 1. Turner – 2. Dest, 3. Zimmerman, 13. Ream, 5. Robinson – 6. Musah, 4. Adams (c), 8. McKennie – 21. Weah, 24. Sargent, 10. Pulisic. Selecționer: Greeg Berhalter

Rezerve: 12. Horvath, 25. Johnson – 7. Reyna, 9. Ferreira, 11. Aaronson, 14. de la Torre, 15. Long, 16. Morris, 17. Roldan, 18. Moore, 19. Wright, 20. Carter-Vickers, 22. Yedlin, 23. Acosta, 26. Scally

Țara Galilor: 1. Hennessey – 5. Mepham, 6. Rodon, 4. Davies – 14. Roberts, 15. Ampadu, 10. Ramsey, 3. Williams – 8. Wilson, 11. Bale (c), 20. James. Selecționer: Robert Page

Rezerve: 12. Ward, 21. Davies – 2. Gunter, 7. Allen, 9. Johnson, 13. Moore, 16. Morrell, 17. Lockyer, 18. Williams, 19. Harris, 22. Thomas, 23. Levitt, 24. Cabango, 25. Colwill, 26. Smith

Senegal - Olanda 0-2, la CM 2022 Qatar

Final de meci. Olanda debutează cu dreptul la turneul final din Qatar și obține primele puncte în Grupa A.

90+9' Olanda mai înscrie o dată: Depay trage pe jos, Mendy respinge în lateral, Klaassen urmărește foarte bine și trimite mingea în poartă.

Repriza secundă a fost prelungită cu opt minute.

84' Gol Olanda! De Jong centrează perfect, Gakpo urmărește mingea și îl învinge pe Mendy.

73' Gueye primește mingea la marginea careului și trage puternic, dar pe centrul porții. Noppert are o nouă intervenție bună.

70' Kouyate se accidentează grav și este scos cu targa de pe teren. Probabil nu va mai juca la acest turneu final.

65' Dia primește o pasă pe culoar, trage la colțul scurt, dar Noppert este atent și respinge în corner.

Pauză la Doha. Fără gol în prima repriză de pe Al Thumama Stadium.

40' Berghuis trimite peste poartă cu un șut din afara careului.

25' Sarr trage la colțul lung, cu mult efect, dar mingea este respinsă în afara terenului de Van Dijk.

19' Frenkie De Jong rămâne singur cu portarul, dar trage prea mult de timp și fundașii senegalezi intervin.

4' Batavii combină superb, Gakpo trimite în fața porții pentru Bergwijn, dar acesta ajunge prea târziu și ratează întâlnirea cu mingea.

1' Meciul de pe Al Thumama Stadium (Doha) a început.

Senegal: 16. Mendy - 22. Diallo, 4. Cisse, 3. Koulibaly, 21. Sabaly - 5. Gueye, 8. Kouyate, 6. N.Mendy - 18. Sarr, 9. Dia, 15. Diatta. Selecționer: Aliou Cisse

Rezerve: 1. Dieng, 23. Gomis - 2. F.Mendy, 7. Jacskon, 10. M.N'Diaye, 11. Ciss, 13. Ndiaye, 14. Jakobs, 17. Sarr, 19. Diedhiou, 20. Dieng, 24. Name, 25. Loum, 26. Gueye.

Olanda: 23. Noppert - 22. Dumfries, 3. de Ligt, 4. van Dijk, 5. Ake, 17. Blind - 11. Berghuis, 8. Gakpo, 21. F. de Jong - 18. Janssen, 7. Bergwijn. Selecționer: Louis van Gaal.

Rezerve: 13. Bijlow, 1. Pasveer - 2. Timber, 6. de Vrij, 9. L. de Jong, 10. Depay, 12. Lang, 14. Klassen, 15. De Roon, 16. Malacia, 19. Weghorst, 20. Koopmeiners, 24. Taylor, 25. Frimpong, 26. Simons.

Anglia - Iran 6-2, la CM 2022 Qatar

90+14' Final de meci! Anglia obține primele puncte din această grupă, în urma unui succes categoric în fața Iranului.

90+13' Taremi transformă o lovitură de la 11 metri, acordat de centralul partidei după consultarea VAR.

90+8' Bară Iran! Sardar Azmoun este găsit perfect, dar iranianul șutează în bară.

90' Gol Anglia! Grealish închide „setul” și duce scorul la 6-1, după un contraatac fulger al englezilor.

77' Situație de gol pentru Iran. Taremi scapă spre poartă, dar trimite dezamăgitor, departe de poarta lui Pickford.

71' Gol Anglia! Marcus Rashford duce scorul la 5-1, după o fază plecată de la Pickford. Jucătorul lui United driblează un adversar și finalizează simplu.

65' Gol Iran! La prima ocazie clară de gol, iranienii reduc din diferență prin Taremi.

64' Saka realizează dubla cu un șut plasat.

61' Iranienii încearcă un șut de la distanță, dar mingea trece mult pe lângă poarta lui Pickford.

46' A început repriza a doua.

45+14' Pauză pe Khalifa International Stadium din Doha. Anglia conduce cu scorul de 3-0.

45+1' Încă un gol pentru britanici! Sterling finalizează superb o centrare venită de la Harry Kane. Acțiune electrizantă a englezilor.

43' Gol Anglia! Bukayo Saka dublează avantajul englezilor cu un șut puternic sub transversală.

35' Gol Anglia! Jude Bellingham deschide scorul cu o lovitură de cap perfectă!

32' Bară Anglia! Formația antrenată de Southgate lovește bara în urma unei faze fixe.

30' Ocazie pentru Anglia. După o fază colectivă frumoasă, Mount trimite pe lângă poartă.

27' Saka încearcă o centrare șutată, prinsă de portarul advers.

19' Modificare în tabăra iranienilor. Portarul Beiranvand este înlocuit de Hosseini, după o ciocnire cu un coechipier din care a avut de suferit. Acesta a sângerat și a acuzat dureri de cap și se pare că va fi transportat la un spital.

8' Englezii execută repede o lovitură liberă, Harry Kane centrează la bara a doua, însă Maguire trimite în plasa laterală.

1' A început partida de pe Khalifa International Stadium din Doha.

Echipele de start:

Anglia: J. Pickford - L. Shaw - J. Stones - H. Maguire - K. Trippier - D. Rice - J. Bellingham - B. Saka - M. Mount - R. Sterling - H. Kane. Selecționer: Gareth Southgate

Rezerve: N. Pope, A. Ramsdale, K. Walker, J. Grealish, J. Henderson, M. Rashford, K. Philips, E. Dier, C. Coady, T. A. Arnold, P. Foden, B. White, C. Wilson, J. Maddison, C. Gallagher.

Iran: A. Beiranvand - S. Moharrami - M. Mohammadi - R. Cheshmi - M. Hosseini - E. Haji Safi - K. Ali - A. Noorollahi - A. Jahanbakhsh - M. Pouraliganji - M. Taremi. Selecționer: Carlos Queiroz

Rezerve: P. Niazmand, A. Abedzadeh, H. Hosseini, S. Khalilzadeh, S. Ezatolahi, K. Ansarifard, V. Amiri, M. Kanaani, S. Ghoddos, M. Torabi, A. Gholizadeh, S. Azmoun, R. Rezaeian, A. Jalali.