Campionatul Mondial din Qatar a luat startul duminică seară, cu confruntarea dintre țara gazdă și Ecuador (0-2), iar spectacolul de deschidere a fost unul grandios.

Fani ai Qatarului la CM 2022Foto: Ayman Aref/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Fanii qatarieni nu s-au bucurat însă și de un spectacol din partea favoriților, care au fost surclasați de selecționata din Ecuador la capătul unui meci în care gazdele nu au expediat niciun șut pe spațiul porții.

La pauză, pe transmisia live s-a putut vedea cum mii de fani ai Qatarului au părăsit arena încă de la finalul primei reprize, iar jurnaliștii argentinieni au explicat motivele pentru care mulțimea a ieșit de pe stadion.

Traficul infernal, motivul principal pentru care fanii din Qatar au părăsit stadionul la pauză

Stadionul Al Bayt - Al Khor din Doha este arena unde a avut loc partida de deschidere a Campionatului Mondial din Qatar.

Pe stadionul de 60.000 locuri se vor disputa 5 jocuri din faza grupelor, unul din optimi, un sfert de finală și o semifinală.

Ca localizare, Al Bayt este situat la aproximativ 51 km de centrul orașului Doha.

Fanii țării gazdă prezenți la meciul de deschidere dintre Qatar și Ecuador au plecat încă de la pauza meciului, pentru a evita aglomerația infernală care ar fi fost la finalul partidei, scriu jurnaliștii de la ole.com.ar.