Lucian Bute vs Glen Johnson se va juca la Quebec (5 noiembrie)/ Mister KO: Ii pregatesc cateva surprize adversarului, este un test important pentru mine
Lucian Bute: 29-0-0, 24 KO
Glen Johnson: 51-15-2, 35 KO
Jamaicanul va fi adversarul lui Lucian dupa ce Mikkel Kessler si Kelly Pavlik au refuzat sa urce in ring impotriva romanului. In varsta de 42 de ani, Johnson (originar din Jamaica) a fost invins cu mare dificultate de catre Carl Froch (in luna aprilie), intr-o disputa contand pentru semifinalele Super Six.
Bute va incepe pregatirea pentru aceasta partida in luna septembrie, cantonamentul sportivului urmand sa aiba loc in Miami.
"Sunt foarte bucuros ca ma voi intoarce la Quebec pentru urmatoarea lupta. Am amintiri frumoase de acolo, iar de fiecare data m-am simtit foarte bine. Ultimul meu meci in "Colisée Pepsi" a fost unul pe care mi-l voi aminti toata viata (nr. victoria prin KO in fata lui Librado Andrade). Il respect foarte mult pe adversarul meu, este unul foarte valoros. Il cunosc foarte bine pe Glen, este un pugilist agresiv, care stie sa puna foarte multa presiune pe adversar. Am incrucisat manusile cu el in 2009, dar este o foarte mare diferenta intre a fi sparring si un meci adevarat. Ii pregatesc cateva surprize lui Glen. Este un test cu adevarat important pentru mine", a declarat Lucian Bute.
"Voi veni la Quebec doar cu gandul de a-l invinge pe Lucian. Il cunosc foarte bine si voi face totul pentru a-i lua centura. Sa devin campion mondial este un adevarat vis pentru mine. Ar fi o performanta deosebita sa-l depasesc pe unul dintre cei mai buni boxeri din lume. Meciul va fi in direct pe Showtime, ceea ce inseamna o mare oportunitate pentru mine. Nu poate fi o ocazie mai buna de atat", a precizat Glen Johnson.
Lucian Bute, prezentare: 1,87 metri, 76,15 kg, club Interbox.
Nascut pe 28 februarie 1980, la Pechea, Galati.
Lucian Bute este neinvins in 29 de meciuri, din acestea 24 de victorii au fost obtinute prin KO. Romanul a castigat titlul in octombrie 2007, invingandu-l prin KO in runda a 11-a pe columbianul Alejandro Berrio. Pana acum, Bute si-a aparat cu succes titlul de opt ori: in februarie 2008, in fata americanului William Joppy (KO), in octombrie 2008, in fata mexicanului Librado Andrade (la puncte), in martie 2009, in fata columbianului Fulgencio Zuniga (KO tehnic), in noiembrie 2009, in fata mexicanului Librado Andrade (KO), in aprilie 2010 in fata columbianului Edison Miranda (KO), in octombrie 2010, in fata americanului Jesse Brinkley (KO tehnic), in martie 2011 in fata irlandezului Brian Magee (KO in repriza a zecea) si in iulie 2011 in fata lui Jean Paul Mendy (KO in repriza a patra).

EXCLUSIV Câți bani pentru investiții au primit în ultimii 10 ani spitalele-vedetă ale pandemiei. Care a fost cel mai "răsfățat" spital din prima linie
Katalin Karikó, biochimista care a dezvoltat tehnologia mRNA, despre durata de eficacitate a vaccinului BioNTech - Pfizer, pentru HotNews.ro: „Dacă cei vaccinați nu se infectează, nu vom avea nevoie de o altă doză”
Profesorul Radu Gologan, după prima etapă a Olimpiadei de Matematică, organizată online: „Am descoperit uluiți extrem de multe fraude. Părinți care contestă corupția din România își impun copiii prin corupție”
INTERVIU Paun Rohovei, însărcinatul cu afaceri al Ucrainei: Rusia a pregătit infrastructura militară din Crimeea pentru desfășurarea armelor nucleare / Obiectivul Moscovei - transformarea Crimeii într-un „portavion de nescufundat”
„Recensământul bugetarilor”. Liviu Mălureanu, președinte ANFP: Prin proiectul bugetar vrem să mapăm toți bugetarii, câți sunt, ce salariu au și ce fac / Concursuri naționale pentru posturile din administrație INTERVIU
lucian are o singura sansa: sa-i gaseasca slabiciunea jamaicanului, altfel nu'l vad bine, glen e un boxer de mare anduranta si foarte experimentat. am vazut meciul cu froch, e impresionant sa te 'troznesti' in felul ala in repriza a opta..