Gimnastii romani nu au reusit sa urce pe podium in penultima zi a Mondialelor de la Totterdam (Olanda). Cea mai buna clasare de sambata a tricolorilor a fost cea a Anei Porgras, care a incheiat pe locul al cincilea in finala de la paralele. Sperantele Romaniei la medalie stau acum in evolutiile de duminica ale lui Koczi, Izbasa, Porgras si Chelaru.

Ana Porgras, la paraleleFoto: Reuters

Finala la sol, masculin:

Singurul gimnast ce reprezinta Romania in finalele de la masculin, Flavius Koczi, s-a clasat pe locul al saselea in finala de la sol, fiind notat cu 15.066.

Podium:

1. Eleftherios Kosmidis (Grecia) 15.700

2. Kohei Uchimura (Japonia) 15.533

3. Daniel Purvis (Marea Britanie) 15.366

Finala la sarituri, feminin:

Prima saritura a Dianei Chelaru a fost notata cu 14.700, iar a doua cu 13.433. Cu un total de 14.066, romanca s-a clasat pe locul al saptelea.

Podium:

1. Alicia Sacramone (SUA) 15.200

2. Aliya Mustafina (Rusia) 15.066

3. Jade Fernandes Barbosa (Brazilia) 14.799

Finala la paralele, feminin:

Campioana mondiala in 2009 la paralele, chinezoaica He Kexin a deschis concursul pe care l-a terminat insa in lacrimi, sportiva fiind notata cu 13.966 dupa o ratare. A doua reprezentanta a Chinei, Qiushuang Huang a ratat si ea (14.400), iar China a ramas fara medalie la paralele. Cea mai mica nota de la paralele a obtinut-o reprzentanta Germaniei, Elisabeth Seitz (10.466), care a cazut de doua ori.

Ana Porgras a intrat a saptea in concurs si a fost notata cu 14.600 pentru evolutia sa, clasandu-se in final pe locul al cincilea.

Podium:

1. Elizabeth Tweeddle (Marea Britanie) - 15.733

2. Aliya Mustafina (Rusia) - 15.600

3. Rebecca Bross (SUA) - 15.033

In ultima zi a Mondialelor de la Rotterdam (in direct pe Digisport Plus de la 15:00), Romania va avea patru reprezentanti: Flavius Koczi la sarituri, Ana Porgras la barna, iar Sandra Izbasa si Diana Chelaru vor evolua in finala de la sol.