Liliya Shobukhova (32 ani) a castigat, duminica, Maratonul londonez, devenind prima rusoaica ce se impune in aceasta competitie. Shobukhova a trecut linia de sosire dupa doua ore, 21 de minute si 59 de secunde, inregistrand cel mai bun rezultat personal. Campioana olimpica, Constantina Dita, nu a reusit sa tina pasul cu plutonul fruntas, dupa primii trei kilometri fiind deja la 100 metri in spate.

Shobukhova, care in toamna anului trecut s-a impus si la Maratonul din Chicago, a terminat cursa de 42,2 km din Londra in 2 ore, 21 minute si 59 de secunde, fiind urmata de compatrioata sa, Inga Abitova, si etiopianca Aselefech Mergia.

Rusoaica, detinatoarea recordului european la 5.000 metri, a inceput cursa bine, reusind sa se mentina in plutonul fruntas. S-a desprins de grup in cea de-a doua jumatate a cursei, iar cu 2 km inainte de final a fortat, etiopianca nemaiavand resurse pentru a tine pasul cu ea.

Campioana olimpica en-titre, Constantina Dita nu a reusit sa mentina pasul cu plutonul fruntas, dupa 3 km fiind deja la 100 metri in spatele grupului principal. Campioana en-titre de la Londra, Deena Kastor nu a reusit nici ea sa tina pasul cu primul grup, in timp ce Mara Yamauchi, speranta Marii Britanii, a terminat pe locul al zecelea, dupa ce pentru a ajunge la maraton, britanica a fost nevoita sa calatoreasca timp de sase zile pentru a ajunge de la Albuquerque (New Mexico) la Londra.

In competitia masculina, etiopianul Tsegaye Kebede s-a impus la Maratonul Londrei, cu un timp neoficial de doua ore, cinci minute si 18 secunde. Kenianul Emmanuel Mutai a urcat pe a doua treapta a podiumului, in timp ce Jaouad Gharib s-a clasat pe locul al treilea.