Doua medalii de aur pentru Romania, la Campionatele Europene de Judo de la Viena: campioana olimpica Alina Dumitru si-a respectat cartea de vizita si s-a impus la categoria 48 de kilograme, iar Corina Caprioriu a castigat competitia la categoria 57 de kilograme.

Alina Dumitru s-a impus in cadrul categoriei 48 de kg (aur european pentru Romania) dupa o finala cu Eva Csernoviczki, din Ungaria. Pana la finala, romanca a trecut, pe rand, de Lisa Kearney (Irlanda), Charlie Van Snick (Belgia) si Oiana Blanco, din Spania, in semifinalele turneului. Este al 6-lea titlu continental pentru Alina Dumitru (campioana olimpica la Beijing 2008).

Corina Caprioriu (57 kg) a castigat titlul continental, dupa ce le-a depasit pe italianca Giulia Quintavalle (in semifinale) si pe Sabina Filzmoser (Austria) in finala.

Alte rezultate romanesti:

Andreea Catuna (52 kg) a fost eliminata inca din primul tur de catre Majlinda Kelmendi din Albania.

Dan Fasie (66 kg) a incheiat pe locul 5.