Echipa de stafeta mixta a Romaniei 2x6km + 2x7.5km a obtinut medalia de bronz in cadrul Campionatelor Europene de biatlon Under 26, desfasurate la Otepaa (Estonia), informeaza site-ul oficial al Federatiei Internationale de Biatlon. Stafeta Romaniei a fost reprezentata de Reka Ferencz (participanta si la JO Vancouver), Diana Mihalache, Roland Gerbacea si Stefan Gavrila.

La primul schimb, Romania era pe locul al doilea, la 14 secunde in spatele Rusiei si la doar 4 secunde in fata Frantei. Romania a fost insa depasita, iar batalia pentru primul loc s-a dat intre Franta si Rusia.

Franta (Leslie Mercier, Sophie Boilley, Yann Guigonnet, Remy Borgeot) a castigat titlul de campioana europeana la stafeta mixta, reusind sa termine proba fara nicio penalizare, intr-o ora 20 minute si 36.8 secunde. Argintul i-a revenit echipajului Rusiei (Larisa Kuznetsova, Anastasia Kalina, Evgeny Petrov şi Maxim Burtasov). Romania, cu doua penalizari, a urcat pe ultima treapta a podiumului, cu un timp de 1:23:40.3, intr-o competitie in care au participat 13 echipe.

In proba de 15km individual, desfasurata in 2 martie, sportivul roman Roland Gerbacea s-a clasat pe locul al cincilea. Castigatorul probei a fost rusul Andrey Turgenev (45:11.2), fiind urmat pe podium de ucraineanul Andriy Vizniak (+1:26.1) si francezul Remy Borgeot (+2.35.4). Gerbacea a ratat doua tine si a terminat proba la 3 minute si 32.6 secunde in spatele liderului.