Romania a obtinut cel mai bun rezultat de la aceasta editie a Jocurilor Olimpice de iarna de la Vancouver, marti, in proba de stafeta feminina 4x6km biatlon, Plotogea, Tofalvi, Purdea si Ferencz clasandu-se pe locul al zecelea. La slalom urias, reprezentantul Romaniei a terminat proba pe locul 49, la 12.18 secunde distanta fata de medaliatul cu aur, Carlo Janka.

Patinaj viteza - masculin 10.000m

Sud-coreeanul Lee a castigat medalia de aur la 10.000m, dupa ce favoritul competitiei, olandezul Sven Kramer a fost descalificat pentru depasirea culoarului.

1. Seung-Hoon Lee (Coreea) 12:58.55

2. Ivan Skobrev (Rusia) +3.52

3. Bob de Jong (Olanda) +8.18

Biatlon - 4x6km stafeta feminin:

Echipajul Romaniei a obtinut cea mai buna clasare a tarii noastre la JO de la Vancouver, terminand proba de stafeta pe locul al zecelea. Junioara Ferencz a fost singura romanca ce nu a ratat nicio tinta, in timp ce Purdea, Tofalvi si Plotogea au fost pernalizate dupa ratarea a patru, doua, respectiv o tinta.

Rusia a devenit campioana olimpica, fiind urmata pe podium de Franta si Germania.

1. Rusia (Anna Bogaliy-Titovets, Olga Medvedtseva, Olga Zaitseva, Svetlana Sleptova) 1:09:36.3

2. Franta (Marie Laure Brunet, Sylvie Becaert, Marie Dorin, Sandrine Bailly) 1:10:09.1

3. Germania (Andrea Henkel, Kati Wilhelm, Simone Hauswald, Martina Beck) 1:10:13.4

...........................................................................................................................................

10. Romania (Dana Plotogea, Eva Tofalvi, Mihaela Purdea, Reka Ferencz) 1:12:32.9

Schi alpin - masculin, slalom urias:

Elvetianul Janka a adus medalia de aur tarii sale in proba de slalom urias, in timp ce reprezentantul Romaniei, Ioan-Gabriel Nan, a terminat pe locul 49.

1. Carlo Janka (Elvetia) 2:37.83

2. Kjetil Jansrud (Norvegia) +0.39

3. Aksel Lund Svindal (Norvegia) +0.61

.................................................................

49. Ioan-Gabriel Nan (Romania) +12.18

Combinata nordica, 4x5km (stafeta si sarituri cu schiurile):

1. Austria (Bernhard Gruber, Felix Gottwald, Mario Stecher, David Kreiner) 49:31.6

2. SUA (Brett Camerota, Todd Lodwick, Johnny Spillane, Bill Demong) +5.2

3. Germania (Johannes Rydzek, Tino Edelmann, Eric Frenzel, Bjoern Kircheisen) +19.5

Schi acrobatic, ski-cross feminin:

1. Ashleigh McIvor (Canada)

2. Hedda Berntsen (Norvegia)

3. Marion Josserand (Franta)

Romanca Ruxandra Nedelcu a cazut pe finalul cursei si a ratat optimile de finala, clasandu-se pe locul 33.

Bob 2 persoane, clasamentul dupa doua manse:

1. Kaillie Humphries/Heather Moyse (Canada) 1:46.20

2. Erin Pac/Elana Meyers (SUA) 1:46.33

3. Cathleen Martini/Romy Logsch (Germania) 1:46.60

................................................................................

16. Carmen Radenovic/Alina Vera Savin (Romania) 1:48.87

Patinaj artistic - programul scurt, feminin:

Favorita competitiei, sud-coreeanca "Queen" Yu-Na a fost "rasfatata" juriului, obtinand punctaj record: 78.50. Rivala japoneza ocupa locul al doilea dupa programul scurt, in timp ce pe locul al treilea se afla canadianca Rochette, sportiva ce a fost aplaudata in picioare de toti spectatorii, dupa ce a hotarat sa continue concursul, desi mama sa (55 ani) a murit duminica din cauza unui atac de cord.