Noua speranta a gimnasticii romanesti, Ana Porgras a incheiat pe locul 7 finala la individual compus a Mondialelor de la Londra. Rezultatul este onorabil pentru prima sa participare la un concurs de senioare. Lipsa de experienta a constat-o puncte pretioase, in spacial la barna, unde a cazut de pe aparat, in mijlocul unei executii foarte bune.

Cealalta gimnasta romana aflata in finala, Ana Maria Tamarjan s-a clasat a 9-a. Titlul mondial i-a revenit lui Bridget Sloan (SUA), pe locul secund s-a clasat o alta sportiva americana, Rebecca Bross, iar "bronzul" a fost castigat de japoneza Tsurumi.

Prima rotatie

Ana Maria Tamarjan a evoluat la barna, unde a primit 14,125, nota care ii ofera locul 8 in ierarhie, dupa primul aparat. Ana Porgras a evoluat la sarituri si a primit 13,675 (locul 11 in ierarhia generala).

Rotatia a doua

Porgras realizeaza un exercitiu bun la paralele, 14,675. La sol, Anamaria Tamarjan primeste doar 13,600, desi impresia generala a fost ca ar fi meritat ceva mai mult. La jumatatea concursului, Ana Porgras a urcat pe locul 6, iar Tamarjan ocupa locul 11. In frunte se afla japoneza Tsurumi, urmata de doua gimnaste din SUA, Sloan si Bross.

A treia rotatie

Tamarjan primeste 14,275 la sarituri. La barna, Ana Porgras este victima emotiilor si cade de pe aparat. Primeste 14,125 si este pe locul 5, inaintea evolutiei la ultimul aparat.Tamarjan este pe locul 8. In frunte a trecut Sloan, urmata de Broos. Japoneza Tsurumi a coborat pe locul 3.

Ultima rotatie

Ana Porgras incheie concursul la sol: 14,025 - cu acest rezultat, se claseaza pe locul 7. Anamaria Tamarjan - locul 8.

Dramatism la varful clasamentului - Rebecca Bross pierde titlul la ultima diagonala a exercitiului de la sol: rateaza ultimul element si ii face "cadou" titlul mondial colegei sale din echipa SUA, Bridget Sloan. Bronzul apartine japonezei Tsurumi.