Sportivii romani Marian Dragulescu, Flavius Koczi si George Stanescu si-au asigurat prezenta in patru finale pe aparate la Campionatele Mondiale individuale de la Londra, anunta Mediafax. Dragulescu va reprezenta Romania in finalele de la sol si sarituri, Koczi va fi prezent in cele de la sarituri si cal cu manere, iar Stanescu va lupta pentru medalie la inele.

De sase ori campion mondial, Marian Dragulescu a ocupat locul al treilea in calificarile de la sarituri, fiind notat cu 16.500. Acelasi calificativ l-a obtinut si rusul Anton Golotsuskov, care s-a situat pe locul al doilea. Tot in finala de la sarituri va concura si Flavius Koczi. Romanul a obtinut nota 16.275, calificandu-se de pe locul al cincilea.

La sol, Dragulescu a primit nota 15.725 si s-a calificat in finala de pe locul secund. Marius Berbecar a ratat calificarea, dupa ce s-a clasat pe 12 in calificari, cu toate ca a fost notat cu 16.075. Koczi a ratat calificarea in finala in cadrul acestei probe, dupa ce in calificari a fost notat cu 14.425, situandu-se pe locul 33.

Un alt gimnast ce va reprezenta Romania in finale este George Stanescu, in proba de inele. Notat cu 15.450, Stanescu s-a calificat de pe locul al saselea.

Koczi a prins finala in proba de cal cu manere. Gimnastul roman a obtinut nota 15.625 si s-a clasat pe locul al patrulea. In cadrul aceleiasi probe, Cosmin Popescu s-a clasat pe locul 9 ratand finala, dar fiind prima rezerva. Nici Daniel Popescu nu a avut prea mult noroc: s-a clasat pe locul 20, cu 14.500. Dragulescu s-a clasat pe locul 14, cu 14.750 in proba de bara fixa si a ratat calificarea in finala. La paralele, Popescu s-a clasat pe 16, cu 14.900, iar Marius Berbecar pe 20, cu 14.675, ambii ratand dinala.

Sambata vor avea loc finalele de la cal cu manere, sol si inele, iar duminica cea de la sarituri.

Gimnastele romance concureaza miercuri, de la 11.50, in calificari. Astfel, la paralele si barna vor incerca sa obtina un loc in finala Gabriela Dragoi, Ana Porgras si Anamaria Tamirjan. In calificarile de la sol si sarituri participa Diana Chelaru, Ana Porgras si Anamaria Tamirjan.