Etapa 4

Tour de France: Lance Armstrong, egalul tricoului galben

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2009, 18:38 Sport | Alte sporturi


Lance Armstrong, spune adio castigarii Turului
Foto: captura ruggedelegantliving.com
Fabian Cancelarra ramane tricoul galben (gratie a 22 de sutimi) in Turul Ciclist al Frantei si dupa contratimpul pe echipe care a avut loc in etapa a patra (a fost castigat de echipa Astana), dar interesant este faptul ca Lance Armstrong se afla la egalitate de timp cu liderul competitiei. Texanul a recuperat cele 40 de secunde care il desparteau de Cancelarra dupa etapa disputata, marti, la Montpellier. 




Clasament etapa a-4-a:

1.      ASTANA      46' 29"       
2.     GARMIN - SLIPSTREAM + 00' 18"
3.     TEAM SAXO BANK + 00' 40"
4.     LIQUIGAS + 00' 58"
5.     TEAM COLUMBIA - HTC + 00' 59"
6.     TEAM KATUSHA + 01' 23"
7.     CAISSE D’EPARGNE + 01' 29"
8.     CERVELO TEST TEAM + 01' 37"
9.     AG2R-LA MONDIALE + 01' 48"
10.     EUSKALTEL - EUSKADI + 02' 09"
11.     RABOBANK + 02' 20"
12.     QUICK STEP + 02' 26"
13.     SILENCE - LOTTO + 02' 35"
14.     FRANCAISE DES JEUX + 02' 46"
15.     TEAM MILRAM + 02' 48"
16.     COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE + 02' 58"
17.     LAMPRE - N.G.C + 03' 24"
18.     AGRITUBEL + 04' 17"
19.     BBOX BOUYGUES TELECOM + 04' 41"
20.     SKIL-SHIMANO + 05' 23"



Clasamentul general rutieri dupa etapa a patra:

1. CANCELLARA Fabian -TEAM SAXO BANK      10h 38' 07"
2. ARMSTRONG Lance-ASTANA + 00' 00"
3. CONTADOR Alberto-ASTANA + 00' 19"
4. KLODEN Andreas-ASTANA + 00' 23"
5. LEIPHEIMER Levi-ASTANA + 00' 31"
6. WIGGINS Bradley-GARMIN - SLIPSTREAM + 00' 38"
7. ZUBELDIA Haimar-ASTANA + 00' 51"
8. MARTIN Tony-TEAM COLUMBIA - HTC + 00' 52"
9. ZABRISKIE David-GARMIN - SLIPSTREAM + 01' 06"
10. MILLAR David-GARMIN - SLIPSTREAM + 01' 07"


Clasament general echipe:

1. ASTANA 30h 20' 33"       
2. TEAM SAXO BANK + 02' 33"
3. TEAM COLUMBIA - HTC + 02' 45"
4. GARMIN - SLIPSTREAM + 03' 05"
5. LIQUIGAS + 04' 26"


Distanta totala acoperita pana acum in Turul Frantei este de 438 de km.

Etapa cu numarul 5 din competitia franceza se va desfasura, miercuri, intre Le Cap d'Adge si Perpignan, pe o distanta totala de 196.5 km.


Citeste mai multe despre   





















Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

1398 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Tour de Lance ! (Marţi, 7 iulie 2009, 18:56)

    Eneas [anonim]

    va castiga pentru ca este Lance,este inegalabil ,si nu are adversari...
    • -2 (6 voturi)    
      nu (Marţi, 7 iulie 2009, 19:01)

      brigantes [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      va castiga pnetru ca...se dopeaza, ca toti de acolo. La ciclism castiga cel care baga mai multe "vitamine" in el.
      • +3 (5 voturi)    
        ba esti tu mai destept (Marţi, 7 iulie 2009, 22:12)

        Lucius [utilizator] i-a raspuns lui brigantes

        Cand au fost peste 34 de controale anti-doping numai in cele cateva luni de cand s-a apucat iar de ciclism si sute (daca nu mii) de controale in anii precedenti, te-ai gasit tu mai destept sa arunci cu laturi fara nici o dovada ... mare destept :)))
        • -1 (1 vot)    
          stii cine baga cel mai mult bani in medicina? (Miercuri, 8 iulie 2009, 9:29)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lucius

          daca nu iti spun eu SUA...
          chiar crezi ca nu au ceva nedetectabil???
          bine e posibi sa nu aiba, dar ar trebui sa nu excluzi aceasta posibilitate...
    • +1 (3 voturi)    
      Experienta (Marţi, 7 iulie 2009, 21:27)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Mai astepata cu pronosticurile pana dupa Pirinei. Lance nu e cel mai puternic din turul Frantei si asta s-a vazut in prima etapa. Daca va castiga la final, va castiga datorita experientei care o are. In ultimele doua zile cu ajutorul experientei a reusit sa egaleze timpul tricoului galben si nu datorita faptului ca ar fi un superman pe bicicleta.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu te contrazic ,dar totusi este eroul meu (Marţi, 7 iulie 2009, 22:53)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ,a invins 3 tipuri distincte de cancere , a castigat de 7 ori Tour de France ,a fost mai controlat decat oricare ciclist de pe suprafata Pamantului si inafara de VOINTA altceva nu au gasit la el ! eu il consider un supraom si sper sa castige si acest tur datorita faptului ca e un tactician eminent la 40 si ceva de ani cati are ,plus vointa de a invinge ... sute de ani nu va mai apare in rasa umana un Lance Armstrong
        • +1 (1 vot)    
          . (Miercuri, 8 iulie 2009, 0:55)

          sep [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          "e un tactician eminent la 40 si ceva de ani cati are"

          vrei sa spui 37, nu? :-)
    • -1 (1 vot)    
      da bine... (Miercuri, 8 iulie 2009, 9:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      siu e la un medic ca e practic imposibil sa iti revii dupa cancer la testicole atat de repede fara un ajutar... hai sa zicem exterior....
  • 0 (0 voturi)