Romancele Anamaria Tamirjan si Diana Chelaru nu au putut aduce Romaniei nicio medalie de aur in prima finala de la Campionatul European de Gimnastica din Milano, proba individual compus. Desi a fost a doua la calificari, Tamarjan a obtinut doar locul al cincilea, iar Chelaru a ocupat pozitia a 14-a. Medalia de aur la individual compus i-a revenit rusoaicei Ksenia Semyonova.

Rusoaicele nu au obtinut nicio medalie la JO de la Beijing, dar si-au revenit la CE. Ksenia Semyonova (58.175) a castigat sambata medalia de aur la individual compus in cadrul Campionatului European de gimnastica de la Milano. Rusoaica a devansat-o pe compatrioata sa, Ksenia Afanasyeva (57.600). Locul trei a fost adjudecat de elvetianca Ariella Kaslin (57.275). Favorita publicului, Vanessa Ferrari a ratat o aterizare si s-a clasat abia pe locul al noualea.

Anamaria Tamirjan, a doua la calificari, a avut o evolutie slaba la sol si a terminat abia pe locul 5, in spatele gimnastei spaniole Ana Maria Izurieta. Nici Diana Chelaru nu a avut prea mult noroc, desi la sol a avut o evolutie buna. Chelaru a ocupat pozitia a 14-a.