VIDEO Aksel Lund Svindal si Lindsey Vonn, campioni mondiali la schi alpin

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Marţi, 10 februarie 2009, 10:57 Sport | Alte sporturi

Lindsey Vonn
Norvegianul Aksel Lund Svindal a castigat medalia de aur la proba de super-combinata in cadrul Campionatului Mondial de Schi Alpin de la Val d'Isere - Franta. In competitia feminina, sportiva de origina americana, Lindsey Vonn a castigat proba de coborare, obtinand cea de-a doua medalie de aur de la Val d'Isere din acest an.

Svindal a obtinut cel mai bun timp (2 minute si 23 secunde). Favoritul publicului, francezul Julien Lizeroux a incantat audienta cu cel mai bun slalom si a obtinut medalia de argint. "A fost greu pentru ca Lizeroux a pus foarte multa preiune pe mine cu slalomul sau senzational", a declarat norvegianul castigator. Medalia de bronz i-a revenit croatului Natko Zrncic-Dim.

Lindsey Vonn a mai obtinut luni o victorie, dupa ce martea trecuta a castigat aurul la Super-G si a devenit a doua americanca, dupa Andrea Mead Lawrence, care castiga doua medalii de aur la Campionatul Mondial.

Medalia de argint a fost adjudecata de elvetianca de 17 ani, Lara Gut care a fost cu 0.52 de secunde mai inceata decat Vonn. Nadia Fancini (Italia) a obtinut medalia de bronz.

"A fost foarte dificil, pentru ca am fost destul de nervoasa. Dar am crezut in mine si am luptat pana la capat. A fost o zi minunata", a declarat Vonn, potrivit BBC.

Romanca Edith Miklos, legitimata la Sport Club Miercurea Ciuc, a obtinut un timp de 1:33:41 si s-a clasat pe locul 18, reusind cea mai importanta performanta din cariera sa.

363 vizualizari

Nu-mi vine sa cred (Marţi, 10 februarie 2009, 11:52)

un roman [utilizator]

Bai fratilor, voi ati vazut cursa de coborare din competitia feminina?
    Nu cred.
    Ca daca o vedeati ati fi scris si voi ca a avut si Romania o reprezentanta car e s-a clasat in primele 20 din lume! Fiind cel mai bun rezultat pentru schiul alpin feminin din Romania.
    Numai fotbalul e interesant la noi (Marţi, 10 februarie 2009, 14:01)

Alex [anonim]

La noi numai fotbalul e important, restul sporturilor unde avem rezultate, chiar si campioni mondiali, nu sunt importante. Important e cate valize are Becalli sau cate butelii vinde Borcea....Asa ca ce sa ne mai miram de rezultate.