Echipele de volei feminin, Dinamo Bucuresti, si masculin, Club Volei Municipal Tomis Constanta, s-au calificat in optimile de finala ale Cupei Challenge. O alta echipa romaneasca participanta la aceasta competitie, Unic Piatra Neamt a ratat calificarea in faza superioara.

Fetele de la Dinamo Bucuresti s-au calificat dupa ce le-au invins in partida tur (3-1) pe jucatoarele bieloruse de la Kommunalnik Mogilev. In retur, romancele au pierdut cu scorul de 1-3 (23-25, 25-22, 17-25, 18-25), dar calificarea s-a decis in setul de aur. Dinamo Bucuresti s-a impus cu 15-12 si au obtinut calificarea in optimile de finala ale Challenge Cup.

Cealalta echipa de volei feminin din Romania care a participat la aceasta competitie, Unic Piatra Neamt a ratat calificarea in optimi, in fata echipei franceze USSP Albi. Jucatoarele de la Unic au castigat partida retur cu 3-1 (25-23, 23-25, 25-20, 25-21), insa frantuzoaicele s-au impus in tur cu 3-0. Moldovencele aveau nevoie de o victorie cu 3-0 pentru ca meciul sa se prelungeasca in setul de aur si a mai spera la o calificare.

Echipa de volei masculin Club Volei Municipal Tomis Constanta s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Challenge datorita scorului din tur (3-0). In retur, romanii au fost invinsi de olandezii de la DOC Stap Doetinchem, scor 2-3 (21-25, 19-25, 25-17, 31-29, 11-15).