Constantina Dita Tomescu a facut o cursa remarcabila si la maratonul de la Chicago. Pusa nu a obtinut insa decat locul 4, la cateva secunde distanta de Kiyoko Simahara, clasata pe locul 3. O alta romanca, atleta Adriana Pirtea, a ocupat locul 12 la finalul cursei. Maratonul de la Chicago reuneste cele mai bune maratoniste ale lumii.

Pentru ca a participat la Maratonul de la Chicago, Pusa a primit 200.000 de euro, de patru ori mai mult decat suma pe care a primit-o din partea statului roman pentru ca a castigat medalia olimpica la Beijing.

Ea a castigat Maratonul in 2004, cu un timp de 2:23:45 si a ocupat locul doi anul urmator, cu timpul de 2:21:30.

Constantina a mai participat dupa Olimpiada la Maratonul de la Amsterdam, acolo unde a ocupat locul 4.