Maratonista medaliata cu aur la Olimpiada de la Beijing, Constantina Tomescu-Dita, nu a fost inclusa in topul 10 a celor mai mari maratoniste din lume. Potrivit Los Angeles Time, sportiva de 38 de ani si-a asigurat un loc demn de mentionat in istoria maratonului, insa nu face parte din cele mai bune 10 maratoniste din toate timpurile.

Explicatia autorului topului, Philip Hersh, a fost ca Tomescu-Dita nu a obtinut rezultate notabile de-a lungul timpului, si faptul ca este cea mai in varsta maratonista care a castigat medalia de aur la Olimpiada nu o propune pentru Top 10. Totusi, o maratonista romanca, Lidia Simon, a fost inclusa in top. Participanta la patru Olimpiade si castigatoare a aurului si a doua medalii de bronz in campionate mondiale, Simon ocupa locul sase in topul facut de LA Times. Podiumul e adjudecat de Catherine Ndereba (Kenia), Grete Waitz (Norvegia) si Englezoaica Paula Radcliffe.

Constantina Tomescu-Dita va participa duminica, 12 octombrie, la maratonul Bank of America din Chicago. Alergatori din toate cele 50 de state ale Americii, dar si din peste 100 de tari vor lua startul maratonului. Pe langa atleti de elita, la intrecere vor participa si oameni de rand, pasionati de acest sport.