Finala mică a Campionatului Mondial de handbal feminin 2023 a fost decisă la un singur gol diferență, Danemarca cucerind medalia de bronz după 28-27 (18-15) cu Suedia.

Danemarca, echipa feminina de handbalFoto: Gonzales Photo/Morten Kjaer / imago sportfotodienst / Profimedia

Suedia – Danemarca 27-28 (15-18) – Danezele cuceresc bronzul la CM de handbal feminin

Învinsă în semifinale tot la un gol diferență de Norvegia, fosta adversară a României s-a impus la limită și termină pe podium Campionatul Mondial de handbal feminin.

Deși au controlat jocul în prima repriză, danezele nu s-au detașat la mai mult de patru goluri, iar la pauză scorul arăta 18-15.

Partea secundă a adus revenirea Suediei, care a recuperat excelent și a menținut egalitatea până în ultimele minute.

Principalele marcatoare au fost danezele Hojlund, Jorgensen și Hansen, cu câte 5 goluri, în timp ce pentru Suedia a punctat de 7 ori Mellegard.

Campioană Mondială în 1997, Danemarca și-a trecut în palmares cea de-a patra medalie de bronz, după cele cucerite în 1995, 2013 și 2021.

Pentru Suedia este a doua oară când termină CM de handbal feminin pe locul al patrulea, fiind învinsă de Olanda în finala mică din 2017.

În finala mare a Campionatului Mondial de handbal feminin se vor întâlni Franța și Norvegia, duminică de la ora 20:00.