Echipa națională a Franței a învins categoric Cehia, scor 33-22 (18-16) în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin și a făcut pasul în semifinalele competiției.

Nationala de handbal feminin a FranteiFoto: JB Autissier / Panoramic / Profimedia

Franța, în semifinalele CM de handbal feminin – Victorie la 11 goluri diferență cu Cehia

Calificată în sferturi după ce a învins în ultima partidă a grupelor Norvegia, principala favorită a turneului, Franța a trecut fără emoții de Cehia.

Prima repriză a fost una pe contre, iar scorul, care la un moment dat arăta o diferență de patru goluri în favoarea franțuzoaicelor, s-a strâns pe final (18-16).

Partea secundă a fost în schimb la discreția elevelor lui Olivier Krumbholz, care au defilat pe teren și au câștigat partida la o diferență de 11 goluri.

În semifinale, Franța va întâlni câștigătoarea dintre Suedia și Germania, care se vor întâlni miercuri.

În cel de-al doilea sfert de finală, Olanda va întâlni Norvegia marți de la ora 21:30.