Rapid București a obținut o victorie senzațională în Grupa B din Liga Campionilor la handbal feminin, scor 30-29, în fața echipei Vipers Kristiansand, câștigătoare a ultimelor trei ediții ale competiției.

Echipa de handbal feminin Rapid BucurestiFoto: Vadim Ghirda / AP / Profimedia

Rapid București a învins pe Vipers Kristiansand, câștigătoarea ultimelor trei Ligi ale Campionilor

Kristiansand, care are probleme în acest sezon, a început mult mai bine meciul și a condus cu 8-1 și 11-4.

Rapid a recuperat treptat din diferență (10-11, iar la pauză a fost 10-13) și a trecut la conducere în repriza secundă (23-20, 25-22 și 28-25).

Echipa din Norvegia a profitat de erorile gazdelor și a înscris patru goluri la rând (29-28), dar ultimul minut a fost gestionat perfect de giuleștence.

Elevele lui David Ginesta au egalat, s-au apărat excelent, au recuperat mingea cu câteva secunde înainte de finalul partidei, iar apoi au primit o lovitură de la 7 metri (după analiza video). Janjusevic a transformat, iar în Sala Polivalentă a început sărbătoarea.

• Principalele marcatoare pentru Rapid au fost Buceschi (6 goluri), Korsos, Lopez și Fernandez (câte 5 goluri), în timp ce de la Vipers s-au remarcat Arcos Poveda și Abbingh (câte 6 goluri).
  • Vipers Kristiansand a câștigat Liga Campionilor la handbal feminin în sezoanele 2020/21 (34-28 vs Brest), 2021/22 (33-31 vs Gyor) și 2022/23 (28-24 vs Ferencvaros).
  • Mai au loc duminică, de la ora 17:00: Herning-Ikast vs Esbjerg și Krim Ljubljana vs Metz.
  • În etapa următoare, Rapid Bucureşti va juca returul cu Vipers Kristiansand, în 18 noiembrie.