Ștafeta feminină mixtă (100x200x300x400 m) a României a cucerit medalia de aur la FOTE 2023, transmite Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Steagul RomanieiFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bianca Maria Tița, Ștefania Balint, Maria Denisa Capota și Alexandra Ștefania Uță, aur pentru România la ștafetă feminină

Bianca Maria Tița, primul schimb, Ștefania Balint, schimbul 2, Maria Denisa Capota, schimbul 3 și Alexandra Ștefania Uță, ultimul schimb, au fost cele care au urcat tricolorul pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

Ștafeta României a cucerit aurul cu timpul de 02:06.13, pe locul doi s-a clasat Italia (02:06.45), iar pe trei Cehia (02:07.16).

Alin Şavlovschi, medalie de aur la 2000 de m obstacole de la FOTE 2023

De asemenea, atletul Alin Şavlovschi a câştigat, tot sâmbătă, medalia de aur în proba de 2000 m obstacole din cadrul FOTE (Festivalul Olimpic al Tineretului European) de la Maribor, Slovenia.

Şavlovschi a fost cronometrat cu timpul 05:39.51.

Pe locul doi s-a clasat francezul Isaac Duportal (05:40.30), iar pe trei a terminat Benjamin Marton Szabo (Ungaria), cu timpul de 05:41.52.

La tenis, simplu fete, aproape două ore s-a luptat Giulia Popa în finala cu Julie Pastikova, din Cehia. În final, reprezentanta Cehiei a obţinut victoria cu 2-0 (6-4, 6-4) și medalia de aur, informează News.ro.