Campioana României la handbal feminin s-a oprit în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă și în manșa retur de danezele de la Esbjerg, scor 33-31 (16-18).

Cristina NeaguFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

CSM București – Esbjerg 31-33 (18-16), în manșa retur a sferturilor Ligii Campionilor la handbal feminin

„Tigroaicele” nu au reușit să întoarcă rezultatul din manșa tur, când au pierdut cu scorul de 32-28 în Danemarca.

După un început în care Esbjerg a condus în mai multe rânduri la trei goluri diferență, elevele lui Adrian Vasile au recuperat, iar la pauză erau în avantaj (18-16).

În repriza secundă, danezele au revenit excelent în joc și au preluat conducerea, după două eliminări în formația CSM, iar în final s-au impus la o diferență de două goluri.

Principalele marcatoare pentru CSM București au fost Omoregie cu 8 goluri, Neagu și Dembele cu câte 6 și Sudakova cu 4 goluri.

Doar Ferencvaros a reușit să întoarcă soarta calificării după partida tur, unde pierduse la o diferență de șase goluri în fața celor de la Metz. La retur, unguroaicele s-au impus la o diferență de șapte goluri.